NYT с нови сценарии за края на войната, третият е най-невероятен
Най-вероятният е и най-тежкият - Путин не осъществява целите си, но Крим и Донбас стават автономни, а Украйна - неутрална
След нахлуването на руските войски на територията на Украйна има три сценария за по-нататъшно развитие на събитията, според публикация на американския журналист Томас Фридман в The New York Times.
Първият вариант на прогнозата му е най-тежък, другите два са по-щадящи, но далеч по-малко вероятни.
Първи сценарий
Експертът смята, че ако Западът не успее да спре Путин, той ще стигне до точката да изтрие Украйна от лицето на земята. Този сценарий може да доведе до военни престъпления в мащаб, какъвто Европа не е виждала от нацистката ера.
„Съвременният глобализиран свят никога не е трябвало да се справя с лидер, обвинен във военни престъпления на подобно ниво, чиято страна обхваща 11 часови зони, ще бъде един от най-големите световни доставчици на петрол и газ, и притежава най-големия арсенал от ядрени бойни глави в света“, пише Фридман.
Втори сценарий
Икономическите санкции срещу Русия ще започнат да действат и двете страни ще бъдат принудени да направят компромис. „В замяна на прекратяване на огъня и изтегляне на руските войски, източните анклави на Украйна, които сега са де факто под руски контрол, ще бъдат официално прехвърлени на Русия и Украйна открито ще обещае никога да не се присъединява към НАТО.
В същото време, САЩ и техните съюзници ще се съгласят да оттеглят всички наскоро наложени икономически санкции срещу Русия“, пише експертът.
Според Фридман подобен сценарий е малко вероятен, защото всъщност би означавал Путин да признае, че не е успял да реализира визията си за връщането на Украйна.
Трети сценарий
Най-малко вероятният сценарий е руснаците да се надигнат и да свалят Путин.
„Хиляди хора вече излизат на улиците, за да протестират срещу безумната война на Путин. Те правят това с риск за собствената си безопасност.
И макар да е твърде рано да се каже, тяхната реакция кара човек да се чуди дали се създава възможност за преодоляването на така наречената бариера на страха и дали масовото движение в крайна сметка може да сложи край на управлението на Путин“, отбеляза експертът.