Пазарлък: САЩ жертват кюрдите, Ердоган се отказва от С-400?

РФ може да загуби договора с „Триумф”, но ще провали играта на Щатите в Сирия

През нощта на 15 февруари в Анкара президентът Ердоган и държавният секретар на САЩ Рекс Тилерсън разговаряли в продължение на 3:15 часа в закрит режим без преводачи и стенографи. Единствено присъствал външният министър Мевлют Чавушоглу, съобщи svpressa.ru.

После Тилерсън обявил, че обсъждали последствията за Турция ако купи руските ЗРС С-400 „Триумф”.
 
„Ние винаги съобщаваме възможните последствия на страните, които възнамеряват да сключат договори с Русия. Много от тях после преразглеждат своите планове. Всеки случай е индивидуален. Ние искаме да проведем консултации с Турция, за да бъде тя в течение на рисковете, които могат да възникнат след тази сделка” – предупредил Тилерсън.
 
БЛИЦ припомня, че на 2 август президентът Доналд Тръмп подписа закона „За противодействие на противниците на Америка посредством санкции”. В него се предупреждават какво ще им случи на чуждите компании при сключване на споразумения за сътрудничество или договори с руски компании или ведомства от „отбранителния или разузнавателния сектор”.
 
Сега Тилерсън недвусмислено даде на Ердоган да разбере, че Вашингтон има с какво да накаже своя съюзник по НАТО. Наред обаче с „тоягата”, Тилерсън показа и „морков”.
 
Първо, ще бъде ограничена помощта на САЩ за кюрдите от новата гранична служба, срещу която негодуваше Анкара.
 
Второ, Тилерсън обещал да „обсъди въпроса за Менбидж”, като това може да стане единствено с извеждане от града на кюрдските групировки, които щурмуваха и превзеха града.
 
Накрая Рекс Тилерсън уверил, че Вашингтон и Анкара трябва да си сътрудничат, защото имат общи цели в Сирия и трябва да избягват ходове, които ще усилят напрежението в региона.
 
Каква партия се разиграва между Вашингтон и Анкара и печели ли от нея Русия, пита svpressa.ru.
 
Руски експерти считат, че Анкара разигра сполучливо комбинацията с кюрдите и сближаването с Русия, особено с купуването на С-400. Така Америка бе принудена да започне сериозни преговори, макар по-рано американците безпрепятствено снабдяваха кюрдите с оръжие и им позволяваха да завладяват цели райони. Това обаче не устройваше Анкара.
 
От друга страна САЩ не помагаха достатъчно на Турция при доставките на оръжие. Те например не дадоха на Анкара лиценз за производство на системи за ПВО.
 
Именно след това Анкара заигра с Москва по въпроса с доставка на С-400. Руското държавно ръководство, според експертите, си дава сметка за играта, но се включва в нея заради възможни дивиденти.
 
Накрая Вашингтон реагира. Американците започнаха да нервничат, защото Турция е опората на южния фланг на НАТО, плюс контрола над Черноморските проливи, плюс възможностите да въздействат на Иран и Закавказието.
 
Ако Турция стане неутрална, кой ще отбранява южния фланг на Алианса – българите с румънците ли? – пита иронично руски експерт. И добавя, че при теоретичен руски удар с отчитане на антинатовската позиция на Сърбия само за две седмици руската армия ще достигне Италия.
 
Ердоган демонстрира, че Анкара няма да бъде за САЩ само „момче за поръчки”. ЕС увърта въпроса с приемането на Турция, НАТО счита турската армия само за „пушечно месо”.
 
Турция изигра добре своята роля в играта и сега американците се оказаха в сложно положение. Ердоган поиска реални политически отстъпки от САЩ, включително извеждане на кюрдски формирования от определени райони. Ако американците се поддадат на турския натиск и изгонят кюрдите от техни традиционни райони за обитаване, те неизбежно ще се обърнат за помощ към Дамаск, респективно към Москва. Всъщност кой губи и кой печели?
 
Все още не е известно кой кого надигра: турците американците или американците турците? За Русия С-400 са само разменна монета при укрепването на нейните геополитически позиции в Близкия Изток.
 
Редакция БЛИЦ (по публикации в чужди медии)