Пентагона: Маратон, а не спринт, е противостоенето на САЩ с Пекин
През последните години съперничеството между двете страни значително се засили – започвайки от търговската война и чак до противоречията в областта на сигурността заради Южнокитайско море, Тайван и Хонконг
Международната общност „не може да седи със скръстени ръце”, гледайки как Китай нарушава установените норми в преследване на собствените си цели. Това заяви пред South China Morning Post Дейвид Халви, изпълняващ длъжността помощник министър на отбраната по въпросите на Индо-Тихоокеанския регион, цитиран от Pogled.info
Според него борбата с Пекин за лидерство може да продължи, така че Америка ще има нужда от „партньори-съмишленици“. За да се състезава с Пекин в „маратон“, чийто победител ще ръководи международния ред, Вашингтон се нуждае от дългосрочни стратегии и „партньори-съмишленици“, заяви Дейвид Хелви, помощник министър на отбраната на САЩ по въпросите на сигурността на Индо-Тихоокеанския регион.
В ексклузивна статия за South China Morning Post служителят на отбранителния отдел на САЩ подчертава, че надпреварата за лидерство в света ще бъде именно „маратон“, а не „спринт“.
Както припомня изданието, през последните години съперничеството между САЩ и Китай значително се засили – започвайки от търговската война и чак до противоречията в областта на сигурността заради Южнокитайско море, Тайван и Хонконг. Както отбеляза ръководителят на МвнР на КНР Ван И, Америка тласка държавите към „нова студена война“.
Според Халви, въпреки че „подемът на Китай не означава, че конфликтът е неизбежен и съперничеството не винаги води до конфликт“, международната общност „не може да стои със скръстени ръце докато авторитарните лидери на КНР продължават да заобикалят, игнорират или пренаписват“ съществуващите правила в своя полза. Именно затова още сега „партньорите-съмишленици“ трябва да започнат да действат, за да „запазим заедно мира и просперитета за следващите десетилетия“.
Помощникът на ръководителя на Пентагона смята, че законът за националната сигурност, „натрапен“ от Пекин на Хонконг, се превърна в най-новия пример за това как Китай върви срещу установените правила и норми в преследване на своите вътрешни и външнополитически цели.
Затова, според Халви, САЩ трябва да продължат и по-нататък да се концентрират върху „съдържане на агресията“ на Китай, като поддържат бойна готовност, разработват нови стратегии, инвестират в технологични предимства, включително в такива области като космоса и киберпространството. Необходимо е също така да защитават собствените си комуникационни системи и инфраструктура, икономически, политически и социални институции от „пагубното влияние“ на КНР.
Както подчертава Халви, Америка трябва да се опита да намери нови партньори, които да я подкрепят в конфронтацията с Китай, а съюзниците на Вашингтон трябва да бъдат по-активни в защитата на „общите интереси“.
Лю Вейдун, експерт по международните отношения в Китайската академия за социални науки, също е уверен, че администрацията на Доналд Тръмп сега ще се опитва да привлече подкрепата на своите съюзници и да намери нови партньори, които искат да ограничат Поднебесната.
„В момента напрежението между Китай и Съединените щати се измести към Студена война, което показва идеологическа конфронтация. Америка е критикувана, че разчита твърде много на себе си и не сътрудничи със своите съюзници. Сега тя използва всяка възможност, за да разпали антикитайски настроения.“, коментира анализаторът.