Политически експерт попари Радев за надиграването му с медицинските експерти

Очаквам през пролетта да има листовки и включване и на другите стари пропагандни методи, което не е лошо, защото ще се повиши изборната активност, която за момента се очертава ниска според последните проучвания, заяви Любомир Стефанов

„Президентът Румен Радев би трябвало още миналата година да направи консултации коя да бъде датата за парламентарните избори и всичко да бъде съобразено със законовите срокове“.

Това каза пред БНР Любомир Стефанов, преподавател по политически науки в Нов български университет.

„Сега, когато вече е казал „А“, трябва или да кара азбуката докрай, или да обяснява защо е прибързал, взел си е рязко въздух или нещо от този род, за да изглежда като лапсус това, което е направил. Това има значение, за да намали щетата върху себе си, а такава безспорно ще има“, посочи още Стефанов.

По думите на Стефанов ситуацията от вчерашните консултации на държавния глава със здравните власти относно провеждането на изборния процес в ситуацията на пандемия е „пореден епизод на надиграване между политици с амбиции и учени, с реален поглед върху пандемията“. 

„Президентът не може да влиза в такъв диалог със здравния министър, с експертите по пандемичната обстановка, защото никой не знае как ще се развие пандемията, затова, ако те трябва да му посочат варианти, трябва да са поне три – положителен, умерено негативен и ужасно негативен, но и това на него нищо не му помага. 

Затова по-скоро той трябва да избере датата на изборите и съгласно хода на пандемията и необходимостите към този хипотетичен момент нещата да бъдат наредени“, поясни експертът в предаването „Преди всички“.

По думите му - какво биха спечели политическите партии, които биха влезли в следващия парламент от дата,  различна от 28 март, която до момента е посочил държавният глава, не е ясно: 

„Защото дали датата ще е 23 май, или актуалната сега – 18 април, предизборната кампания няма да е засилена със срещи с хората заради пандемията

Освен това избирателната активност не предполага някакви свръхизненади, така че партиите биха имали единствената изгода да си правят имидж на гърба на някой, който се заиграва, в случая с необмислени изказвания, каквито прави президентът“. 

Според Любомир Стефанов най-подходяща дата за изборите е средата на април:

„По една единствена причина – с оглед на различната кампания партиите да имат достатъчно време, за да комуникират посланията си. 

Да, справянето с пандемията ще бъде основната тема в тази кампания, но ще трябва да се заговори и за други теми, защото все пак пандемията започва да остава в миналото, това не може да бъде решаващият аргумент по време на кампанията. Кампанията не може да остане и само онлайн.

Очаквам през пролетта да има листовки и включване и на другите стари пропагандни методи, което не е лошо, защото ще се повиши изборната активност, която за момента се очертава ниска според последните проучвания“.