Politico: Западът с план да потопи Русия и Китай в мрак и да ги върне в каменната ера

Стратегията ще помогне на Запада да стане монополист в достъпа до подводни кабелни мрежи

След експлозията на Nord Stream, а по-късно и повредата на интернет кабелите в Червено море, Западът стана сериозно загрижен за сигурността на своите глобални мрежи, които предават огромни количества данни и са положени в различни води на Световния океан между континентите.

Досега истинските извършители на саботажа не са открити, Западът по всякакъв начин саботира разследванията, особено по отношение на газопроводите "Северен поток" 1, 2. Версията, че такава технически сложна операция е извършена уж от водолази любители, които са граждани на Украйна, само е повод за усмивка у всеки интелигентен човек.

Страх от саботаж и ответни мерки 

Западът обаче се страхува от ответни действия не само от Русия, но и от Китай. Освен това Китай е и един от основните световни доставчици на телекомуникационно оборудване, използвано при изграждането на тези мрежи, а потреблението на глобален интернет трафик в Китай е огромно.

Това може да позволи на Пекин, дори и без да извършва действия на пряк саботаж, да наруши интернета в западните страни и да извършва шпионска дейност, което е изпълнено с глобални катастрофални последици за ЕС, САЩ и редица други страни.

В тази връзка на Запад се разработват превантивни мерки.

Изданието Politico съобщава, позовавайки се на копие от известно „Съвместно изявление на Ню Йорк“, с което редакторите са се сдобили, че Съединените щати и Европейският съюз, вероятно не без участието на други съюзнически държави, имат план за укрепване на сигурността на подводните кабелни мрежи.

Прилагането му трябва да измести Китай от разгръщането на международни интернет мрежи. Предстоящият план ще помогне на Запада да стане монополист в достъпа до подводни кабелни мрежи, пише изданието.

Очаква се документът да бъде подписан в края на този месец в кулоарите на Общото събрание на ООН. Страните от ЕС трябва да дадат съгласието си, за да се присъединят към плана.

Как ще действа планът за изолация от интернет на Русия и Китай 

В резултат на този план Западът планира да изтласка Китай от веригата за доставки на телекомуникационно оборудване.

В крайна сметка, пише Politico, под претекст за защита срещу „атаки от Русия и Китай“, Западът ще може да стане монополист в достъпа до подводни кабелни мрежи.

Тези аргументи са от сферата на фантазията, смятат експерти. Глобалната мрежа днес е толкова сложна и обширна, че изолирането на която и да е страна, особено такава голяма като Китай, от световната мрежа е технически почти невъзможно.

Винаги има много обходни маршрути за пренасочване на трафика, които не само не могат да се изолират напълно, но дори и да се проследят.

Освен това китайският интернет отдавна е доста изолиран от външно влияние. На свой ред още през 2022 г. ръководителят на Министерството на цифровото развитие на Руската федерация Максут Шадаев каза, че в случай на едностранно прекъсване на връзката на RuNet с центрове за данни в Европа, САЩ и други западни страни, руският трафик ще бъдат пренасочени през Азия.

Как ЕС и САЩ просто ще извършват финансови транзакции с Китай, ако Китай загуби достъп до техните мрежи?

Търговският оборот на Китай със страните от ЕС и САЩ остава огромен. Оказва се, че всичко това ще спре, защото сега почти всички комуникации, не само финансовите, се осъществяват през световната мрежа.

Освен това не всички морски кабели се полагат и поддържат от компании под юрисдикцията на Съединените щати и техните съюзници.

Дори експериментите в тази област ще доведат до спиране на работата на глобалните финансови платформи на Запад, а също и в Токио.

Това може напълно да убие икономиките на страните от ЕС, Великобритания и дори САЩ, плюс Канада. Докато Руската федерация има възможност за сухопътно взаимодействие при предаване на интернет трафик с КНР, страните от Азия и Африка.

Всичко това много прилича на същите онези „адски санкции“ срещу Руската федерация, които причиниха повече вреда на Запада, отколкото на Русия.

Реални резултати 

Всичко, което американците могат да направят, е да ограничат достъпа до някои от нашите и техните сайтове чрез IP адреси. Е, това се случва сега и то взаимно.

Освен това, дори ако е възможно да се „изолират“ (по-правилно, да се самоизолират) Китай и Русия от западната част на интернет, какво означава „монопол“ върху подводните кабели?

Нито една държава или военен блок в света не е в състояние да им осигури постоянна физическа защита. 

И в заключение. На 3 юни 2011 г. беше приета резолюция на ООН, която признава достъпа до интернет като основно човешко право.

Следователно изключването на определени региони от интернет е нарушение на тези права.