Прочут журналист разкри какво наистина каза Путин на Байдън

Вашингтон може да отрича ad infinitum, но Украйна е част от сферата на влияние на Русия

И така, руският президент Владимир Путин лично и президентът на Съединените щати Джо Байдън, който беше заобиколен от сътрудници, проведоха своята тайна видеоконференция в продължение на два часа и две минути, с преводачи, които бяха разположени в различни стаи.

Това пише в свой анализ известният бразилски журналист и анализатор Пепе Ескобар.


Това беше първата им сериозна размяна на реплики, откакто се срещнаха лично в Женева последния юни - първата руско-американска среща от 2018 година насам. За глобалното обществено мнение, което бива карано да вярва, че "война" в Украйна е неизбежна, това което остава е вихрушка от извъртания и интерпретации.

И така, нека започнем с просто упражнение, фокусирайки се върху ключов въпрос от видео връзката - Украйна - както и контрастиращите версии на Белия дом и Кремъл, които излязоха след разговора.

Белият дом: Байдън даде да "се разбере" на Путин, че Съединените щати и съюзниците им ще отговорят с "решителни икономически и други мерки" на военна ескалация в Украйна. В същото време Байдън е позвънял на Путин за да деескалира около Украйна и да "се върне към дипломацията".

Кремъл: Путин е предложил на Байдън да нулифицира всички рестрикции върху функциониращите дипломатически мисии. Той е отбелязал, че сътрудничеството между Русия и Съединените щати все още е на "незадоволително" ниво.

Той призова Съединените щати да не "прехвърлят отговорността върху раменете на Русия " за ескалацията на ситуацията около Украйна.
Белият дом: Съединените щати ще разширят военната си помощ за Украйна, ако Русия предприеме стъпки срещу нея.

Кремъл: Путин е казал на Байдън, че Русия се интересува в това да придобие правно фиксирани гаранции, които изключват източното разширяване на НАТО и развитието на офанзивни ударни системи в съседните на Руската федерация страни.

Белият дом: Байдън не е дал на Путин никакви обещания и ангажименти, че Украйна ще остане извън НАТО.

Минск или вън

И сега за нещата, които наистина имат значение: червените линии.

Това, което Путин дипломатично каза на екипа на Байдън, седящ на масата е, че Русия има червена линия и тя е - без Украйна в НАТО - и тази линия е безусловна. Същото важи за превръщането на Украйна в хъб на империята от бази на Пентагона, както и за разполагането в нея на оръжия на НАТО.

Вашингтон може да отрича ad infinitum, но Украйна е част от сферата на влияние на Русия. Ако нищо не се направи, за да се принуди Киев да спазва Минските споразумения, Русия ще "неутрализира" заплахата по собствен начин.

Коренът на цялата драма, отвъд всякакъв наратив на НАТО, е доста очевиден: Киев отказва да уважава Минското споразумение от февруари 2015 година.

Според сделката Киев трябва да даде автономия на Донбас чрез конституционни промени, като това се нарича "специален статут"; както и да издаде всеобща амнистия, а също така да започне диалог с народните републики Донецк и Луганск.

През годините Киев изпълни по-малко от нула от тези обещания, докато натовската медийна машина извърташе, че всъщност Русия била нарушавала споразумението от Минск. А Русия дори не е спомената в това споразумение.

Москва винаги е уважавала Минските споразумения, които установяват Донбас като интегрална и автономна част от Украйна. Русия даде ясно да се разбере, отново и отново, че тя няма интереси да насърчава смяна на режима в Киев.

Преди видео връзката, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отбеляза:

"Путин ще чуе предложенията на Байдън за Украйна с "голям интерес".

Дори Белият дом не предложи Киев да се подчинява на Минските споразумения. Така че, независимо от това, което евентуално Байдън е казал, Путин прагматично ще предприеме подход "да изчакаме и да видим", а след това ще действа съответно.

След видео връзката максималната еуфория се въртеше около темата, че Вашингтон иска да спре "Северен поток-2", ако Русия "нахлуе" в Украйна.

Това, което никога не се показва и не произтича от наратива за "инвазията", който се повтаря ad nauseam из цялото НАТО, е, че ястребите контролиращи все по-поляризираните Съединени щати, разядени отвътре, отчаяно се нуждаят от война в това, което военният анализатор Андрей Мартянов нарича "държава 404" - ирга на думи със съобщението за грешка, когато онлайн страница или линк не съществува.

Ключовата страна на въпроса е, че европейските васали не трябва да имат достъп до руска енергия, само до американски втечнен газ.

И именно това накара най-крайните русофоби във Вашингтон да започнат да заплашват със санкции вътрешния кръг на Путин, руските енергийни производители, както и дори с изключване на Русия от СУИФТ. Всичко това уж трябва да предотврати "нашествие" на Русия в страна 404.
Американският държавен секретар Тони Блинкен, присъстващ на видео разговора каза преди няколко дни в Рига, Латвия, че "ако Русия нахлуе в Украйна", НАТО ще отговори с "набор от високоефективни икономически мерки".

Що се отнася до НАТО, то въобщен не е агресивно, то е само "отбранителна организация".

Руският външен министър Сергей Лавров в началото на декември на срещата на Съвета на министрите на ОССЕ в Стокхолм вече предупреди, че „стратегическата стабилност“ в Европа „бързо се разпада“.

Лавров каза:

„НАТО отказва да разгледа нашите предложения за деескалация на напрежението и предотвратяване на опасни инциденти".

"Напротив, военната инфраструктура на алианса се приближава до границите на Русия… Кошмарният сценарий на военна конфронтация се завръща", заяви още той.

Така че не е чудно, че сърцевината на въпроса за Москва е посегателството на НАТО. Разказът за „нашествието“ е груба фалшива новина, продавана като факт.

Дори Уилям Бърнс от ЦРУ призна, че американското разузнаване не е имало информация, която да „заключи“, че Русия ще отговори послушно на молитвите на "Война ООД" и най-накрая ще „нахлуе“ в Украйна.

Все пак това не попречи на германска сензационна медия да представи пълните контури на руския блицкриг, когато действителната история е, че САЩ и НАТО се опитват да накарат „страна 404“ да се самоубие, атакувайки народните републики Донецк и Луганск.

Правно обвързващата гаранция

Безсмислено е да се очаква, че видео връзката ще даде практически резултати. Тъй като НАТО остава затънало в концентрични кризи, сегашното ниво на високо напрежение между НАТО и Русия е дар от небето по отношение на поддържането на удобния наратив за външното славянско зло. Това също е допълнителен бонус за военно-индустриалния, разузнавателно-медийния-мозъчно-тръстов комплекс.

Напрежението ще продължи да къкри, без да се нажежава, само ако НАТО не се разшири под каквато и да е форма в Украйна. Дипломати в Брюксел рутинно коментират, че Киев никога няма да бъде приет за член на НАТО. Но ако нещата могат да се влошат, те ще се влошат: Киев ще се превърне в един от онези специални партньори на НАТО, отчайващо беден, гладен за територия, бандитски играч.

Искането на Путин към САЩ – които управляват НАТО – писмена, правно обвързваща гаранция, че алиансът няма да напредва по-нататък на изток към руските граници, е промяната в играта.

Екипът на Байдън не може да изпълни това: те ще бъдат изядени живи от организацията на "Война ООД". Путин изучава историята си и знае, че „обещанието“ на татко Буш към Горбачов за неразширяването на НАТО беше просто лъжа. Той знае, че тези, които управляват НАТО, никога няма да се ангажират писмено.

Така че това дава на Путин пълен набор от възможности за защита на руската национална сигурност. „Нашествие“ е шега; Украйна, гниеща отвътре, погълната от страх, омраза и бедност, ще остане в чистилището, докато Донецк и Луганск ще бъдат постепенно взаимосвързани с Руската федерация.

Няма да има война на НАТО срещу Русия – както самият Мартянов подробно обяснява, НАТО няма да издържи пет минути срещу руските хиперзвукови оръжия.

Москва ще се съсредоточи върху това, което наистина има значение от геоикономическа и геополитическа гледна точка: укрепването на Евразийския икономически съюз (ЕаС) и Голямото евразийско партньорство.