Проф. Милена Стефанова: Съмнявам се, че Кожарева ще удържи на политически натиск
Политологът изтъкна, че честните и прозрачни избори не могат да бъдат гарантирани единствено и само с действията на правителството, което и да е то
На министър-председателя му трябва политически опит, а не да е счетоводител, инженер, зоотехник или какъвто и да е по професия. Много се съмнявам, че номинираната за кандидат за министър-председател поради факта, че заема позиция в Сметната палата и е в "домовата книга", от която президентът избира, на практика би могла да удържи на политически натиск. Самите политици трябва да си дадат сметка, че именно те направиха така Конституцията и по този начин да се сформира кабинет.
Това коментира пред БНР проф. Милена Стефанова - политолог и преподавател по публична администрация в СУ "Св. Климент Охридски".
"При новата ситуация, с новия конституционен модел за формиране на служебно правителство, се предполагаше, поне по заявките на законодателя тогава, че се прави по този начин с конкретно изброени лица уж за да няма намесата на президента, който може да оказва влияние и ние виждахме какво се случва.
И съответно Народното събрание също трябва да стои настрани, т.е. партиите да не оказват политически натиск. Нали си говореха, че искат равно отдалечени от всички политически партии премиер и министри. Няма да има възможност такова нещо да се случи. Колкото и да са им били добри намеренията, механизмът не дава такава гаранция.
Това е едно дървено желязо - идеята, че трябва да бъдат политически равно отдалечени".
Според нея това е още едно доказателство за това как партийците се опитват да решават всичко по начини, неописани в процедурите. Тя е съгласна, че номинираната за премиер Горица Грънчарова-Кожарева е под политически натиск.
Политологът изтъкна, че честните и прозрачни избори не могат да бъдат гарантирани единствено и само с действията на правителството, което и да е то.
"Гражданите сме тези, които трябва да бъдем гаранцията - чрез гражданско участие, чрез неправителствени организации, с наблюдатели, които партиите да излъчат във всички секционни комисии в страната".
Тя отбеляза и отвращението на мнозина български граждани от политиката. Според нея хората трудно могат да се ориентират и са се отказали:
"Не бива по този начин политиката да бъде подценявана, но това е в резултат от действията на нашите партийци от всички политически партии, които успяха да ни отвратят още повече от политическото. Ситуацията е много притеснителна".
За купения и корпоративен вот проф. Стефанова коментира: "Ако хората знаят, че гласът им не може да бъде контролиран, няма да се подвеждат под натиск. Всички тези схеми ще станат неприложими. А това се случва с въвеждането на районните преброителни бюра.
В рамките на районите не се броят бюлетините в отделните секции. Просто се налага промяна на начина, по който се броят бюлетините и се отчитат резултатите. Когато от всички секции в рамките на един избирателен район бюлетините се съберат на едно място и там други хора броят бюлетините, нещата се подобряват".
Според нея за това обаче трябва съществена промяна в Изборния кодекс, която за предстоящите избори няма как да стане. Тя е категорична, че няма смисъл да се бави този процес повече.