Проф. Владимир Чуков обясни как Рияд и Вашингтон може да нанесат страшен удар на Москва
Голямото разковниче за саудитския нефт. Произведените разходи за него са 3 долара, всичко което е над тази цена е вътре в касата на Саудитското кралство. Руският е 30 долара и когато държите под тази сума, те не печелят нищо, обясни той
Каква може да бъде ролята на Близкия изток, за да се сложи край на войната в Украйна? Енергийна ли е тази война? Газът и петролът ли са истинските оръжия днес? На тези и още въпроси отговор даде проф. Владимир Чуков, международен анализатор, преподавател в РУ "Ангел Кънчев", в студиото на Нова нюз.
„Основният производител на нефт е Саудитска Арабия с малко над 10 милиона барела дневно, Русия падна с по-малко от милион барела на ден.
Очаква се другият месец да има историческо посещение на Джо Байдън в Саудитска Арабия и да се формира сърцевина на нов регионален блок.
Очаква се да се направят първите стъпки за установяване на дипломатически отношения между Израел и Саудитска Арабия”, коментира професорът.
„От месец и половина два говорим само за цените на горивата. Тази инфлация практически разтърси световната икономика така, както преди повече от 35 години точно Саудитска Арабия разтърси тогавашната икономика и бившия Съветски съюз. Рейгън имаше два мандата.
При втория се поддържаха цени на нефта под 25 долара. Имаше момент, в който барела струваше 10 долара. Тук е голямото разковниче за саудитския нефт.
Произведените разходи за него са 3 долара, всичко което е над тази цена е вътре в касата на Саудитското кралство. Руският е 30 долара и когато държите под тази сума, те не печелят нищо. Има обстоятелства, които ни правят различни от онези времена през 1988 г.
Това е гладникът Китай, който не е същият. От разтрогването са СССР, Китай всяка година повишава вноса си на нефт с 1 процент. Тази държава стана звяр”, каза още Владимир Чуков.
На въпрос кои са алтернативните възможности България да си доставя нефт и газ, професорът обясни следното:
„Далечната 1991 г., когато България и разрушеният СССР нямаха икономически възможности „Нефтохим” работеше с 8% руски газ.
Основната доставка беше от Судан, Либия, Тунис и Саудитска Арабия. Трябва да сме много по-активни”.