Радев с актуален коментар за партиарх Кирил и бюджета

"На дневен ред отново ще излезе въпросът за предмета „Добродетели и религия“, заяви той

https://blitz.bg/analizi-i-komentari/radev-s-aktualen-komentar-za-partiarh-kiril-i-byudzheta_news1159181.html Blitz.bg
© Георги КОЛЕВ, БЛИЦ

Не искам да намесваме църквата в политиката. Това заяви премиерът Румен Радев днес на първата си среща със Светия синод. След срещата той коментира и актуалната тема за бюджета.

"Не искам да намесваме църквата в политиката, както не искам и политиката да навлиза в религията. Мен не ме интересува личността на патриарх Кирил, мен ме интересува да бъде уважавана религията на всички православни християни", каза той. 

Коларова нападна Радев: Обслужва руския патриарх, това е национално унижение

По отношение на учебната дисциплина "Религия и добродетели" Радев коментира:

"На дневен ред отново ще излезе въпросът за предмета „Добродетели и религия“. Това е много важен предмет и трябва да направим така, че Българската православна църква, държавата, Министерството на образованието и науката да влезе в училището с широк обществен консенсус. Трябва младите хора да получават освен знания в училище, да получават и възпитание".

Петър Витанов: Санкциите срещу руския патриарх са намеса в религията

Както БЛИЦ съобщи, в следващия санкционен пакет, който ЕС подготвя за Русия, се предлага да бъдат наложени санкции на руския патриарх Кирил. Причината е подкрепата му за войната в Украйна. Българският премиер заяви, че няма да подкрепим това предложение, тъй като го счита за удар по православието. 

"Тези, които имат най-много вина за високия дефицит и за здравето на публичните финанси, крещят най-много - обявяват се сами срещу своя бюджет, защото това е техният бюджет - ние продължаваме техните политики", заяви Радев след края на срещата.

Премиерът заяви, че е много трудно дефицит, надхвърлящ 7%, да бъде свален до 3% само за един месец.

"Доколкото можем в рамките на този един месец и няколко дни, в които изготвяме бюджета, се опитваме да компенсираме всичко това, което беше заложено през 2025 година - орязваме всички безумни разходи - там, където е текло към партийни каси и олигарси", посочи още Радев. 

"Първото, което правим, е орязване на всички абсурдни разходи. 1 млрд. за мантинели – спряхме го. Над 47 млн. в НКЖИ за рязане на клони покрай жп релсите. Конкретно, фирма „Лисан ЕООД“, която коси 3 декара зимата за 250 хил. лева. И това са стотици – където и да бръкнеш, има стотици такива неща, големи безобразия. Спряхме ги, и пак не стига, защото кражбите са били огромни", обясни той.

Премиерът коментира и тежкия инцидент на АМ "Тракия", при който загинаха две деца и един мъж. Министърът-председателят обясни, че започват проверка на мантинелата в този участък, а по-късно ще бъдат проверявани и всички останали. 

"Оттук нататък трябва да е ясно - който строи, ще има драконовски мерки за качеството на строителството на пътищата. Ще ги гоним за качество", каза той. 

 

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай
1 Коментара
Рамбо
преди 3 часа

ПОРЕДНОТО ДОКАЗАТЕЛСТВО, ЧЕ ЗЕЛЕНИНТЕ ЧОРАПИ ГИ БИВА САМО ЗА СТОЛОВА ХРАНА. КАК МОЖЕ ЕДНО ЗКПЧе И ДРУГАРЯ БОТАШ ДА СЪТВОРЯТ НЕЩО ХУБАВО ЗА НАРОДА, АКО ИМАХА ПОНЕ МАЛКО МОЗЪК ТЕ ФАТМАЦИ ЛИ ЩЯХА ДА СТАНАТ.

Откажи