Шулева огласи жесток ход, с което ще забравим за инфлацията
Никой няма обаче да е щастлив от подобно нещо, именно затова се търсят компромисни варианти, призна тя
При нас кошницата на покупките има по-голям дял храни и енергия. По-бедните страни са по-тежко ударени от инфлацията, това се вижда в цяла Източна Европа. Това заяви в ефира на Нова телевизия икономистът Георги Ангелов.
Лидия Шулева също бе в студиото и се съгласи с експерта:
„Инфлацията се бори с мерки, които най-малко ще бъдат приети в този момент. Закона на икономиката няма как да го промениш“, каза тя.
„Нормално е да се свива потреблението и да се увеличават лихвите. Като се свият доходите, инфлацията пада. Звучи жестоко, но това е законът на икономиката. Никой няма обаче да е щастлив от подобно нещо, именно затова се търсят компромисни варианти“, заяви още Шулева.
Според Ангелов за всяко домакинство инфлацията е различна.
„Въпросът за доходите обаче е по-важен. За пенсиите е ясно – те така или иначе ще се вдигнат. Сега вече дали да е добавка или друго, не знам. Правителството и работодателите трябва да седнат и да се разберат за една визия за една година напред, за да имат яснота какво да си планират и да вдигнат заплатите“, каза той.
„Тъй като сме в политическа криза в момента и сме в ситуация на актуализация на бюджета, това което ме тревожи много, е че ставаме свидетели на плаващи мнозинства. Сега в тази ситуация рискът да се направят някакви лоши решения, свързани с хипотетично увеличаване на електорална подкрепа – например увеличаване на доходите, намаляване на данъци и т.н.“, каза Шулева.
Тя даде пример с надбавката от 60 лв. която лобистки се е вдигнала до 120 лв. „Всякакви такива надцаквания ще са пагубни“, смята тя.
Според Ангелов е важно част от неефективните разходи в бюджета да бъдат свити: „Сложили сме 8 млрд. капиталови разходи. Нищо не се строи, може да посвием тези разходи. Няма смисъл да ги прахосваме тези пари – може да намалим дефицита и да дадем повече за антикризисни мерки“, каза още Ангелов.