След аутопсии на 7 починали от COVID-19 у нас, патоанатоми установиха, че... ВИДЕО

В световен мащаб изследванията на телата на жертвите на пандемията дават нови насоки за лечението на новите заразени

Нови насоки за лечение на коронавируса дават проучвания от аутопсии на починали хора от вируса по света. У нас са извършени общо седем аутопсии на починали от COVID-19 по данни на специалистите.  

Аутопсии на хиляди умрели от COVID-19 разкриха зловещи истини за болестта

Проф. Александър Цанков и колегите му в Швейцария са сред първите патоанатоми в Европа, които правят аутопсии на починали от новия вирус. Предупрежденията на Световната здравна организация (СЗО) са, че това е опасно, изисква строги мерки за сигурност.

За първи път в света: Съдебен медик умря, след като се зарази от мъртвец с коронавирус

Ето какво обаче показват аутопсиите на 24-ма души в клиниката в Швейцария: всички, с изключение на един пациент, имат сериозни заболявания – високо кръвно, наднормено тегло; доста повече са мъже отколкото жени; количеството на хора с кръвна група А е доста по-голямо. 

„Имахме и един по-млад пациент, 54-годишен, който почина от това заболяване, без да има много ясно съпътстващо основно заболяване, с малко надноремено тегло.

Аутопсии на хиляди умрели от COVID-19 разкриха зловещи истини за болестта

От аутопсиите научихме нещо важно – един от централните фокуси върху това, което коронавирусът предизвиква в нашето тяло, трябва да се търси в кръвоносно-съдовата система. Особено в клетките, които тапицират от вътрешната страна кръвоносните съдове.

Много пациенти имат микротромбози на белия дроб. Малките кръвоносни съдове на белия дроб престават да функционират адекватно и кръвта, която бива обогатена на кисолород не може да бъде придвижена от белия дроб по-нататък и да снабди организма с необходимото количество кислород.

И това доведе до повече използване на лекарства, които предотвратяват кръвосъсирването и резултатите не бяха лоши“, уточни проф. Цанков.

Ето и изводите от трите аутопсии на починали от коронавирус в „Пирогов“: трима от тях са с т. нар. дифузно увреждане на белите дробове – увредени са белите им дробове двустранно. Това лежи в основата на така наречения остър респираторен дистрес синдром, който е финалната фаза от развитието на заболяването и има фатален изход.

Изводи като в западна Европа обаче България няма, защото аутопсиите у нас са общо седем. Още на десети март патолозите ни са изпратили за одобрение от държавата инструкции със специални мерки за работа с починали от COVID-19, без които тя би била смъртоносна.

Отговор от институциите и до днес няма, твърдят специалистите на сайта на българското дружество по патология.

Инструктираха лекарите у нас как да отчитат смърт от COVID-19

Освен това родните болници масово нямат зали за аутопсия, обезопасени по международните изисквания. В това никой не инвестира от години, споделя специалистът в бранша д-р Александрина Влахова. И напомня, че патологията е създадена да помага на живите, а не на мъртвите.


Източник: bTV