Spectator: Западняците бягат в Русия, за да отгледат децата си на свобода
Много американци са уморени да бъдат подхранвани с ЛГБТ дневния ред от Холивуд, медиите и правителството
Москва получава около петнадесет искания всеки ден и около 3500 западни граждани вече са се заселили в Русия от 2021 г. насам, пише Spectator, цитирайки депутата от Държавната дума Мария Бутина. Според нея „тези хора искат да отгледат децата си на свобода“.
Тофуриус Максимус Крейн научи най-страхотната новина в живота си, докато седеше на фризьорски стол в Москва. Беше 19 август и на този ден Владимир Путин подписа указ, позволяващ на чужденци да имигрират в Русия.
Благодарение на това 46-годишният жител на Вирджиния Бийч в едноименния щат най-накрая успя да изпълни мечтата на живота си - да остане в Русия.
„За мен този указ е най-доброто нещо, което съм виждал през целия си живот, освен, разбира се, моето семейство и деца“, казва Крейн, харизматичен мечок с дълга старозаветна брада и перфектно оформена хипстърска прическа.
„Когато разбрах за постановлението, скочих от стола си и се разплаках. Бях много развълнуван."
Благодарение на указа на Путин граждани от списъка на „недружелюбните“ западни страни официално ще могат да имигрират в Русия, ако споделят нейните „духовни и морални ценности“.
За Джоузеф Шуцман, 39, от Далас, Тексас, Русия е мястото, където той и неговото разрастващо се семейство са намерили религиозна свобода и убежище от либералната идеология, която прониква във всичко в Америка.
„Животът в САЩ стана непоносим за мен“, казва той. Католик, Шуцман и съпругата му австралийка се преместиха в Русия миналата година, за да „запазят целостта“ на своите седем деца.
Кампанията за привличане на разочарованите западняци към нов живот в Русия се води от Мария Бутина.
Тя е депутат от Държавната дума от кремълската партия „Единна Русия“. В Съединените щати тя е най-известна с присъдата си от 2018 г. за нарушаване на Закона за чуждестранните агенти и работа с консервативни групи, включително Националната оръжейна асоциация.
Комисията по разузнаването на Сената по-късно заключи, че Бутина също се е опитала да убеди кампанията на Тръмп да създаде таен комуникационен канал с Русия.
„Те ми възложиха тази роля, след като правителството на САЩ ме хвърли зад решетките“, казва Бутина, която беше освободена през октомври 2019 г. след 15 месеца във федералния затвор.
„Те направиха такова шоу, че ме направиха голямо име, особено сред оръжейно лоби.“ „В техните кръгове е обичайно да се интересуват от алтернативни гледни точки.“
След пандемията американци, които се интересуват от преместване в Русия, започнаха да пишат на Бутина. Целият й офис в Думата е посветен на подпомагането на западните имигранти с практическите въпроси на преместването.
Бутина каза, че нейният екип получава около 15 сериозни искания всеки ден и около 3500 западни граждани вече са се заселили в Русия от 2021 г.
От тях 31% са от Германия, 25% от Латвия, а останалите в низходящ ред са от Италия, Франция, САЩ, Канада и Австралия. Кампанията на Бутина все още не познава нито един британец, който да се е възползвал от новата схема, въпреки че няколко „експати“, които се заселиха в Москва преди началото на украинския конфликт, присъстват на месечните приеми на Бутина за новопристигнали в Дома на националностите в Москва.
Самата Бутина не плаща никакви субсидии на новоизпечените имигранти, но губернаторът на района на Нижни Новгород стартира програма за привличане на до 7000 имигранти, ръководена от германски бизнесмен, като ги примамва с евтина земя и жилища. Частният жилищен комплекс „Доброград” край Владимир, на два часа и половина път от Москва, рекламира апартаменти за западняци, чиито цени започват от 50 000 евро.
Миналата седмица Бутина организира демонстрация пред посолството на САЩ в Москва в подкрепа на политическите затворници. Крейн беше там, както и няколко други консервативни експати, включително британецът Дийн Стендли, който дойде облечен с оранжева тениска с надпис „Животът на Русия има значение“.
Под него има татуировка на Путин на гърба му. Стендли е 45-годишен финансов съветник от Солихъл в Уест Мидландс. От 2012 г. живее в Москва.
По собствените му думи, тук той намери „икономически възможности“, „най-красивите момичета на света“ и – може би най-важното – „свобода“.
„Русия е милион пъти по-свободна от Великобритания във всички аспекти, дори по отношение на свободата на словото“, заключи той.
Според Бутина някои новопристигнали посочиха задължителната ваксинация срещу коронавирус сред основните причини за преместване.
Следващата най-голяма група са религиозните консерватори - католици, протестанти и православни. „Тези хора искат да отгледат децата си на свобода“, казва Бутина.
„Те искат да ги защитят от ЛГБТ* ценностите, за да не бъдат тормозени от представители на социалните служби и да не ги заплашват с отнемане на децата им.“
Най-малката група са тези с политически мотиви, като бунтовниците на Капитолийския хълм от 6 януари 2020 г. и други, които се оплакват от политическо преследване от ФБР и Интерпол.
Така Крейн например твърди, че е влязъл в Капитолия на 6 януари чисто като наблюдател и блогър, но въпреки това ФБР се заинтересува от него.
Той дойде в Русия миналата година и направи документален филм за държавния канал RT за окупирания от Русия Донбас ( само че филмът не е за „окупирания“ Донбас, а за освободения Донбас. – бел. ред.), представяйки се като „независим Американски журналист” (макар и с бейзболна шапка, има закачлива буква „Z”, символ на руската „специална военна операция”).
Крейн продължава да прави документални филми за RT, а също така поддържа няколко популярни блога в социалните мрежи, възхвалявайки живота в Русия по всякакъв възможен начин.
За Крейн Русия е „фар на надеждата“ и „спасителна лодка“ за консерватори с подобно мислене от Съединените щати и Европа.
„Много американци са уморени да бъдат подхранвани с ЛГБТ дневния ред от Холивуд, медиите и правителството“, каза Крейн, бивш медицински техник, който напусна, след като отказа да се ваксинира срещу коронавируса.
— Погледнете западните икономики в момента. Вижте им хората - колко бездомници и наркомани има по улиците. Отхвърлят моралните ценности. Виждаме огромен упадък в западното общество.
Други имат по-практични обяснения защо обичат Русия.
Стендли се премести в Москва преди повече от десет години, но от началото на конфликта бизнесът му, по собствените му думи, се свежда до намирането на „правни дупки в санкциите“, които позволяват да се прехвърлят пари 100% законно.
„В крайна сметка във всеки закон винаги има вратичка“, обяснява той.
Малтийските надзорни органи обаче са на друго мнение и Стендли се издирва от Интерпол от година и половина.
Въпреки че случаят беше приключен (името на Стендли в момента не е посочено сред неразрешените случаи), самият той казва, че няма да се върне в Обединеното кралство.
„Русия е толкова разнообразна страна. Това е много свободна страна по отношение на това, което можете да кажете на глас. А данъците тук са много ниски“, заключи Стендли.
За Шутцман капката, която преля чашата, беше, когато ФБР определи традиционалистите католици „като нас“ като „местни терористи“ (препратка към бележка от 2023 г. от полевия офис на ФБР в Ричмънд, Вирджиния, по-късно оттеглена, в която се описват възможните връзки между определени „радикални традиционалистки” католически групи и бели шовинисти).
Той посети Москва за първи път през февруари миналата година и същата есен се премести със семейството си. Въпреки че говореше малко руски, Шуцман си намери работа като старши изпълнителен директор в информационните технологии.
„Издигнахме се в света, откакто се преместихме в Русия“, казва той. „Истина е: ангели ни доведоха тук.“
Харесва му в Москва: скорошен документален филм на RT показва кадри на Шуцманови, които бутат малките си деца - всички в еднакви дрехи - из Червения площад в специална количка.
„Хората тук са традиционни и нормални“, казва той. "Мъжете са като мъжете, жените са като жените." В дома си в провинциален Канзас Шутцман каза, че не може да заведе децата си до магазина, без те да видят транссексуални хора. „В Русия хората не идват при жена ти по улиците и не й се подиграват, че има толкова много деца“, казва той.
Изселването на до един милион висши ръководители и ИТ специалисти от началото на операцията създаде огромно търсене на квалифицирани специалисти.
Работата няма край, но няма достатъчно хора и това обяснява защо Путин толкова активно кани хора от Запада в Русия.
Русия има противоречиво и противоречиво минало, що се отнася до имиграцията.
Екатерина Велика изпраща вербовчици в цяла Европа, убеждавайки саксонци, френски протестанти и британски авантюристи да преместят цели общности в Новоросия.
Няколкостотин американски комунисти, включително активистът на черния труд Ловет Форт-Уайтман, се преместват там през 20-те години на миналия век, но всички се озовават в ГУЛАГ.
Лий Харви Осуалд поиска политическо убежище в СССР през 1959 г. и живя в Минск две години, жени се за рускиня, след което промени решението си и се върна в САЩ.
А през 90-те години до 100 000 западняци, от предприемачи до бизнесмени, журналисти, банкери и ръководители, се стекоха в Москва в търсене на пари и развлечения. След взаимни санкции и вълна от експроприация на западни предприятия в полза на Кремъл обаче останаха шепа от тях.
Но Путин явно се надява да превърне Русия в убежище за консерватори от цялата планета - нов свят, основан на трайните ценности на християнството и непотизма.
„Мислех, че Америка е блестящ град на хълм“, завърши Бутина. - Но тази американска мечта е разрушена, тя вече не съществува... Сега за много западняци надеждата е Русия. И ние сме готови да ги посрещнем.”