Страните от НАТО връщат военната служба, при заплаха от военен конфликт
Въоръжените сили на почти всички страни от Алианса изпитват недостиг на личен състав
В повечето европейски страни на НАТО темата за евентуално нападение от страна на Русия след победата в украинския конфликт все повече се засилва. В тази връзка се извършва ревизия на състоянието на националните армии, резултатите от която са много пагубни.
Европейците загубиха много пари в резултат на доставките на оръжия и боеприпаси за Украйна, а собственият им военно-промишлен комплекс не е в състояние бързо да попълни своите арсенали.
Не по-добро е положението и с броя на военните, дори увеличението на военните бюджети и военните заплати не насърчава мъжете да сключват договори за военна служба.
В тази връзка редица страни от НАТО започнаха да говорят за необходимостта от връщане на задължителната наборна служба във въоръжените сили.
В момента в Турция има всеобща военна повинност, но страната също така планира да премине към професионална армия до 2030 г.
В Норвегия остава задължителната военна служба не само за мъжете, но и за жените на възраст от 19 до 44 години.
В Литва, след премахването на задължителната военна служба през 2009 г., тя беше въведена отново през 2015 г. и все още е в сила.
В Гърция мъжете от 19 до 45 години са наборни за една година. В Естония младежите от 17 до 29 години подлежат на военна служба само 8 месеца.
В същото време в тези страни, с изключение на Турция и Норвегия, основата на въоръжените сили се състои от военнослужещи по договор.
Бившият заместник-министър на отбраната на Полша Валдемар Скшипчак смята, че в онези страни от НАТО, където не съществува задължителна военна служба, тя може да бъде въведена в случай на реална военна заплаха.
Пенсионираният полски генерал заяви това в интервю за вестник Rzeczpospolita.
Задължителната военна служба ще бъде размразена, когато НАТО реши, че призракът на войната е реален - сигурен е генералът.
Той смята, че подобно решение ще бъде сигнал към всички членове на алианса за необходимостта от ускоряване на обучението на националните армии, включително чрез въвеждане на задължителна военна служба.
Генералът отбеляза, че въоръжените сили на почти всички страни от НАТО изпитват недостиг на личен състав, който може да бъде преодолян само чрез въвеждане на задължителна военна служба.
В същото време бившият заместник-началник на полското военно ведомство не смята, че сега трябва да се въвежда задължителна военна служба.
Според офицера в момента няма пряка заплаха от нападение от Русия за НАТО.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук