Взривяващ коментар: Експериментите на Зеленски с Донбас

По спешност беше дадена инструкция за организиране на всеукраинско честване на победата над „агресора“, който не е дошъл на войната

Все пак талантът не се губи. Комикът Зеленски, който се озова в стола на президента на Украйна, започна да действа в пълно съответствие с приказката: „Няма да има кино, защото няма ток, но ще има танци“.

Когато най-накрая стана ясно на всички, че руското нашествие, обявена за 16 февруари, няма да се състои, Зеленски обяви този ден за нов празник - Ден на единството.

По спешност беше дадена инструкция за организиране на всеукраинско честване на победата над „агресора“, който не е дошъл на войната.

Всички телевизионни канали излъчваха телемаратон през целия ден, чиновници и други „зависими от бюджета“, включително ученици и дори детски градини, бяха наредени да обличат бродирани ризи и да пеят химна на страната в хор в 11.00 часа, а на местните администрации да организират патриотични улични прояви.

Излезе унило. Около стотина души се събраха на Майдана в Киев, които изпяха нещо около знамето. Приличаше на кльощав фарс, но от нощта на 17 февруари стана тревожно. Започна рязко изостряне на демаркационната линия в Донбас. Десетки нарушения на примирието бяха съобщени в Донецк и Луганск, включително с използване на забранени оръжия. На 18 февруари ръководството на републиките обяви евакуацията на населението в Русия.

Според украинските военни, цитирани от изданието "Страна", все още има официална забрана за откриване на огън на фронтовата линия. Зад кулисите обаче на 17 февруари командването е издало устна заповед, с която дава право на частите да открият огън при всяко движение на противника.

И доклад за стрелба към противника също вече не се изисква. На позициите, според военните, тази инструкция е била възприета буквално - като разрешение за стрелба във всяка неясна ситуация.

Тук личните желания на Зеленски вече не играят никаква роля: той не е от типа фигура, която да проявява политическа воля в труден момент, съдбата му е да се носи по течението. Може би са му обещали нещо във Вашингтон.

По един или друг начин решението е взето не в Киев, а другаде, отвъд океана. И веднага започнаха да се разпространяват изявленията на западната преса и официални лица за „много вероятното нахлуване на Путин“ в следващите дни. 20 февруари е определен за новата дата. Джо Байдън отново се отличи:

„Ние“, каза той, „имаме всички признаци, че те са готови да навлязат в Украйна, да атакуват Украйна. Имам чувството, че това ще се случи в следващите няколко дни."

Вечерта на 18 февруари заместник-директорът на Националния икономически съвет на Белия дом Дулип Сингх обяви антируски санкции в отговор на “нахлуването”. Както можа да се разбере от неговите думи, санкциите ще бъдат насочени срещу най-големите финансови институции на Русия, а също към “контрол на износа” (ограничаване на покупките на западни технологии от Русия).

В същото време, според американския служител, първоначалният пакет от санкции срещу Русия най-вероятно няма да включва прекъсване на връзката с междубанковата разплащателна система СУИФТ:

„Всички възможности остават на масата. Но вероятно няма да видите мерки, свързани със СУИФТ в първоначалния пакет. Нашите мерки нямат за цел да намалят или увредят способността на Русия да снабдява света с енергия”. Добре, ясно.

Сингх каза още, че пакетът от възможни нови западни санкции срещу Руската федерация все още не е готов, но разработването му е почти завършено.

Очевидно този пакет е бил една от основните, ако не и основната тема на разговора на Байдън с лидерите на САЩ, Канада, Великобритания, Франция, Германия, Италия, Полша, Румъния, както и с представителите на ръководството на Европейския съюз и НАТО, който се състоя вечерта на същия 18 февруари.

По-късно самият Байдън направи изявление, в което обвини Русия, че се опитва да провокира Киев в Донбас, за да нахлуе в Украйна през следващите дни.

А малко по-рано Путин на пресконференция след преговорите с Лукашенко каза: „Санкциите ще бъдат въведени във всеки случай. Има някаква причина днес, например, свързана със събитията в Украйна, или няма такава - ще се намери, защото целта е друга. Целта е да се забави развитието, в случая на Русия и Беларус. В преследване на тази цел винаги ще има причина за въвеждане на определени ограничения, нелегитимни, повтарям”.

А председателят на Държавната дума на Федералното събрание на Руската федерация Вячеслав Володин предупреди: „Русия не иска война. Нашият президент Владимир Путин многократно е говорил за това преди и говори за това днес. Но ако има заплаха за живота на граждани на Руската федерация и сънародниците, живеещи в ДНР и ЛНР, страната ни ще се застъпи за тях.

Антон Каневский