Западната преса обясни защо Иран рискува да удари Израел

Бездействието би било по-голям риск, Техеран иска да възстанови доверието в себе си по цялата ос на съпротивата

Иран нанесе ракетния удар по Израел, за да не изглежда слаб в очите на своите съюзници. За това пише американският вестник The New York Times.

Източници на изданието твърдят, че командирите на IRGC са успели да убедят върховния лидер на Ислямската република, че ракетният удар е единственият възможен изход за Иран след атаката на Израел срещу Хизбула.

Според The ​​New York Times Техеран дълго обмисля възможните варианти за действие, след като Израел елиминира лидерите на ливанското движение Хизбула, и в крайна сметка стига до заключението, че е необходимо да започне сдържането на Тел Авив възможно най-скоро.

Иранците също искаха да възстановят доверието на членовете на тяхната „ос на съпротива“ и да неутрализират всяко схващане, че Иран или регионалните му съюзници са слаби.

Иран изчислява, че цената на бездействието надвишава рисковете от предприемане на действия срещу Израел – пише в изданието.

Американският вестник твърди, че иранският външен министър Абас Арагчи пропагандира тази гледна точка по-активно от останалите.

Арагчи е казал на други служители, че западните страни са измамили Иран, когато са поискали от него да прояви сдържаност и да позволи преговори за прекратяване на огъня в Газа – цитира изданието свои ирански източници.

Но иранският президент Масуд Пезешкиан, според американския вестник, е бил против твърдите мерки, като продължава да призовава за сдържаност.

Твърди се, че основният му аргумент е бил убеждението, че Израел умишлено иска да въвлече Ислямската република в пълномащабен конфликт.

Но иранските консерватори са атакували президента и правителството в брутална кампания в социалните медии и иранските медии, заявявайки, че призивите му се равняват на държавна измяна– подчертава The New York Times.

Каквато и да е реалността, сега Иран и Израел са дори не на крачка, а на половин крачка от пряк военен сблъсък, който може да има най-тежките последици и за двете страни.

Тел Авив вече се включи в конфликт с Хизбула и сега е малко вероятно да върне войските си назад. И Техеран, като е казал "А", просто ще бъде принуден да каже "Б".

Въпреки че... Изтокът, както знаете, е деликатна работа.