Западни медии: Русия засегна най-чувствителния нерв на Израел
Първото изслушване ще се проведе на 28 юли и е вероятно да бъдат обявени официалните искове на руското ведомство срещу израелската структура
Русия може да е първата страна в света, която ще изгони от територията си една от най-важните организации за Израел - агенцията "Сохнут", пишат западни медии.
Какво прави тази организация, защо нейната дейност извън Израел е критична за еврейската държава и какви причини могат да предизвикат недоволството на Москва по този въпрос?
В близко бъдеще високопоставена израелска делегация ще посети Русия. Официалната цел на посещението е спасяването на „Сохнут”. Еврейската агенция, която се занимава с подпомагане на репатрирането (и всъщност заминаването) на евреи от Русия (и други страни по света) в Израел.
Израелците искат да го спасят от руското министерство на правосъдието, което заведе дело в Басманния съд с искане за ликвидация на агенцията. Първото изслушване ще се проведе на 28 юли и е вероятно да бъдат обявени официалните искове на руското ведомство срещу израелската структура.
Някои източници твърдят, че претенциите всъщност не се отнасят до неточности или пропуски в документите. Твърди се, че руската държава е недоволна от целенасочената работа на „Сохнут“ за стимулиране на заминаването от Русия на ценни специалисти, учени и други важни и необходими за Израел кадри. За Израел - но и за Русия, разбира се.
Израелските власти не виждат нищо лошо или неестествено в тези дейности. Освен това за тях това е свещен дълг към родината и еврейската традиция като цяло. Те наричат този процес „алия“ („възнесение“) – тоест репатрирането на евреите на територията на държавата Израел. Алията е исторически процес, благодарение на който от XIX век европейските евреи започват да населяват територията на Палестина и до 1948 г. (тоест до официалната година на създаването на независимата държава Израел) има достатъчно такива да извоюват тази независимост.
Всъщност алията продължава чак до наши дни - и е не по-малко важна за Израел, отколкото в началото на ХХ век. В крайна сметка независимостта трябва не само да се извоюва, но и да се защитава.
Да, раждаемостта в Израел е най-високата сред всички развити страни. През 2022 г. те възлизат на 2,954 деца на жена. Първо обаче темповете падат (през 2018 г. беше 3,09, през 2019 г. - 3,021, през 2020 г. - 2,999, през 2021 г. - 2,976). Второ, от тези общи нива можете спокойно да изключите раждаемостта сред крайно-ортодоксалните евреи (където раждаемостта е 6,64 деца на жена през 2020 г.).
Те не служат в армията и не плащат данъци, което означава, че те и техните деца не носят голяма практическа полза на държавата Израел. Трето, значителна част от родените в арабски семейства могат да бъдат приспаднати от общия брой деца (като цяло арабските жени представляват 21,7% от децата, родени през 2020 г.), тъй като много араби не се чувстват лоялни към еврейската държава.
И накрая, родените малки израелци все още трябва да бъдат отгледани и образовани. Много по-лесно и бързо е да се внасят вече „готови“ евреи. Обучени, зрели хора, които са готови да работят за доброто на Израел.
В резултат на това днес повече от 15% от израелското население са репатрирани. В същото време около 900 000 евреи в Израел идват от Русия и бившия Съветски съюз и броят им се попълва, наред с други неща, от руски граждани. Ако за цялата 2021 г. почти седем хиляди руснаци са заминали за Израел, то от януари до средата на юли 2022 г. - 15 хиляди.
Редица експерти уверяват, че "Сохнут" не се занимава с емиграцията като такава - агенцията само "дава на емигрантите безплатен самолетен билет". Това обаче не е съвсем вярно. "Сохнут" стимулира емиграцията - по-специално поради факта, че Еврейската агенция ръководи редица специални лагери за млади хора. Включително и на територията на Русия.
На участниците в тези лагери се разказва за еврейските традиции и се обяснява как, ако има правни основания (по-специално еврейски корени), те могат да се преместят в Обетованата земя. „Днес почти няма страна в света, в която да има еврейски общности и да няма „Сохнут“, освен може би Иран“, казва Юрий Канер, президент на Руския еврейски конгрес.
И сега може би Русия ще стане първата страна в света, която ще затвори тази организация на своя територия. „Страхуваме се, че един ден Желязната завеса напълно ще се затвори и изобщо ще бъде невъзможно да напуснем Русия“, възмущава се Пинхас Голдсмит, бивш главен равин на Москва.
Тук обаче е важно не само възможното закриване на организацията в Русия, но и самият прецедент. В крайна сметка, след като са видели този пример, други страни могат да затворят представителствата на „Сохнут“.
Поне тези от тях, чиито лидери не се страхуват от обвинения в антисемитизъм (което най-вероятно ще падне върху руското министерство на правосъдието). А това може да подкопае крайъгълната политика на Израел за репатриране на евреи от цял свят.
Ето защо премиерът Яир Лапид изпраща уважавани хора в Москва, за да предотврати опасен прецедент.
„Аз обсъдих ситуацията с дейността на Еврейската агенция в Русия с представители на Министерството на външните работи и Съвета за национална сигурност и реших следващата седмица да изпратя съвместна делегация до съответните министерства на Русия за осигуряване на продължаване на дейността на агенцията“, каза началникът на кабинета.
Освен делегацията Тел Авив вероятно иска да включи в преговорите и руски евреи.
„Еврейската общност в Русия е дълбоко свързана с Израел, нейното значение нараства във всеки политически разговор с руското ръководство“, добави министър-председателят.
Въпреки това има основание да се смята, че за Лапид ще бъде изключително трудно да разреши въпроса за спасяването на „Сохнут“. И не само защото през последните месеци руско-израелските отношения сериозно се усложниха (заради отказа на Тел Авив да осъди украинските нацисти, поради засилването на израелските удари по Сирия).
Факт е, че Москва е крайно недоволна от реториката на Яир Лапид. Преди няколко месеца (още като министър на външните работи) той разкритикува руската военна операция в Украйна.
„В Европа се води война. Отново голяма и силна държава нахлува, без причина, на територията на по-малка и по-слаба държава. Отново земята е наситена с кръвта на невинни хора. Снимките и свидетелствата, идващи от Украйна, са ужасяващи. Руските войски са извършили военни престъпления срещу беззащитни хора. Остро осъждам тези военни престъпления“, каза той.
Едва ли Москва беше доволна да чуе думите "военни престъпления" от израелските си партньори - но това не е единственото. Лапид всъщност сравнява Русия с Хитлеристка Германия ("отново голяма и силна държава") и прави аналогии между действията на Третия Райх срещу цивилни (включително евреи) с действията на Русия.
Същата Русия, чиито граждани в Съветския съюз пострадаха най-много от действията на Хитлер. Същата Русия, която спаси евреите от германските концентрационни лагери. Не е изненадващо, че Владимир Путин дори не поздрави Яир Лапид за встъпването му в длъжност на министър-председател през юли.
Разбира се, няма причина да се свързва пряко и 100% дейността на „Сохнут“ в Русия с настоящите трудности в руско-израелските отношения. Не може обаче да се изключи и възможността за такава връзка.
Във всеки случай обаче процесът на закриване на организацията ще бъде дълъг (като се има предвид, че тя ще подаде някакви обжалвания), което означава, че Тел Авив все още има шанс да спаси Еврейската агенция, ако дойде нов преговарящ екип.
„Ако Яир Лапид остане министър-председател на Израел, тогава руско-израелските отношения определено няма да се стоплят. Ако Бенямин Нетаняху се върне на премиерския стол, ситуацията може да е различна. Нетаняху и Владимир Путин отдавна са установили доверителни отношения, можем да разчитаме на известен напредък“, казва Андрей Кортунов, генерален директор на Руския съвет по международни въпроси.
Междувременно парламентарните избори в Израел трябва да се проведат тази есен. Вероятността Нетаняху да се върне на поста премиер не е нулева, което означава, че все още има шансове за разрешаване на трудностите, възникнали между Москва и Тел Авив.