US експерт: Промяна на границите на Балканите ще е опасна за всички, а Тито се страхуваше от България заради Македония

САЩ наивно вярват, че с промяната на границите на Сърбия и Косово ще се намери окончателно решение на проблема. Това заяви пред Радио „Свободна Европа“ Едуард Джоузеф, професор в Университета „Джонс Хопкинс“, който е участвал в многобройни дипломатически мисии на Балканите. 

Той смята, че действията на съветника на американския президент Джон Болтън, който смята, че Белград и Прищина трябва да бъдат оставени сами да се договорят, всъщност се насърчава възможността за промяната на границите. Професор Джоузеф смята, че идеята за размяна на територии като решение ще набере инерция. 

"Друг въпрос е дали Белград и Прищина ще могат конкретно да се споразумеят кои територии ще бъдат част от това споразумение. Съществува и много сериозен въпрос, който е дали могат да бъдат предотвратени отрицателните последици от такова решение за Босна и Херцеговина, Македония и сърбите на юг от Ибър. Мисля, че ще бъде необходим допълнителен ангажимент на международната общност, включително на Вашингтон, за да се предотвратят подобни последствия", категоричен е експертът. 

Посланието на Болтън, че Вашингтон не изключва възможността за териториални корекции, ако Белград и Прищина се споразумеят, Джоузеф окачестви като най-важното изявление на един американски представител за този регион от 1991 г., когато тогавашният американски държавен секретар Джеймс Бейкър заяви, че не е техен проблем, че Югославия се разпада. 

"Болтън основно повтаря същата позиция, подчертавайки, че САЩ не се интересуват как Белград и Прищина ще решат проблема. Това е наивно и кратко изявление, защото не взема предвид последиците от подобно решение", предупреди експертът. 

Той посочи, че от друга странаq статуквото не съответства на никоя страна. Сърбия не може да влезе в ЕС, нито Косово – в ЕС и ООН, ако не бъде постигнато взаимно споразумение. Отбелязвайки, че президентите на Сърбия и Косово Александър Вучич и Хашим Тачи са провели твърде много частни срещи, Джоузеф припомни, че опозицията в двете страни се противопоставя на идеята за размяна на територии. Той се спря и на термина, който се използва - териториални корекции. 

"Понятието "корекция" предполага, че е съществувала историческа грешка, която сега трябва да се коригира. Може да се предположи, че става дума за териториалната организация по време на Йосип Броз Тито, когато някои общини със сръбско мнозинство са присъединени към Косово, а други с албанско мнозинство - към Сърбия", уточни американският експерт. 

"Тито се страхуваше от привлекателността на Косово за Албания, на Македония за България, както и на Войводина за Унгария. Това е единствената причина, поради която Войводина и Косово не са получили статут на републики, макар че имаха всички атрибути, включително и вътрешни граници", отбеляза професорът. 

Той смята, че евентуална промяна на границите би насърчила и останалите на Балканите. 

"Много сърби в Република Сръбска не разглеждат Босна и Херцеговина като собствена родина, нито се чувстват лоялни към властта в Сараево. Дори ако Вучич и Тачи обявят, че споразумението за промяна на границата между Сърбия и Косово се отнася само за този случай, кое би предотвратило сърбите в Република Сръбска да поискат независимост? Защо техните сънародници от Косово могат да се присъединят към Сърбия, а те не могат, независимо от различните обстоятелства. Ако Република Сръбска се отдели от Босна и Херцеговина, тогава хърватите също ще напуснат. Каква ще бъде реакцията на бошнаците? Ще позволят ли държавата им да се разпадне без бой? Става дума за сериозни усложнения”, предупреди Джоузеф. 

Според него същото важи и за албанците в Македония. 

Той очаква, че при подобен вариант на развитие Косово неизбежно ще се обедини с Албания.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!