Учени от БАН създадоха робот, убиващ COVID-19 у дома

Революционната джаджа дезинфекцира помещенията срещу новия коронавирус

Учени от Института по роботика на БАН създадоха  робот за дезинфекция на помещения, който може да бъде използван за предотвратяване на разпространението на COVID-19. Това съобщават от Академията, цитирани от в. Монитор.

Иновацията е приложима за автоматизирано биологично обеззаразяване на домашни и здравни помещения, детски градини и училища, както и на всички подови повърхности, заразени с многорезистентни бактерии и супербактерии, гъбички, спори и вируси.

Робот помага в столичната болница "Света Екатерина" срещу К-19

Роботът съдържа система за задвижване, микросензорен блок, процесорен модул за управление с елементи на изкуствен интелект, като ключовият компонент е специализиран излъчвател на твърдо ултравиолетово UV-C лъчение.

То е насочено директно само към пода на помещението, тъй като повече от 80 % от COVID-19 заразата се локализира по подовете. UV-С лъчите унищожават вирусите чрез високоенергийни електрони, преминаващи през протеиновата обвивка в ядрото на рибонуклеиновата им киселина (РНК).

Това води до генетично увреждане на клетките и ликвидацията им.

Новият робот извършва обеззаразяване без течни химикали и дезинфектанти при съществен екологичен ефект. Това го прави ефективен при хора с астма и алергии, както и за домашни любимци. При използването му не са необходими предпазни очила или напускане на помещенията.

Създадоха робот, който може да се справи с COVID-19 за 2 минути СНИМКИ

Изобретението ограничава контакта между медиците на първа линия и зоната на зараза. Учените са постигнали необичаен времеви ресурс на непрекъсната работа – с едно зареждане на акумулатора роботът функционира не по-малко от 4 часа.

Предвидена е възможност за надграждане (реализиране) на робота с нови функции и модалности като предоставяне на лекарствени форми на болнично настанени без ангажиране на специализиран персонал и др.

Роботът за дезинфекция е разработка на учени от Института по роботика на БАН, съвместно с Центъра за компетентност „QUASAR”, в рамките на дейностите на учени от Академията за ликвидиране на пандемията COVID-19. Изобретението е регистрирано в Патентното ведомство и е приложимо за всички зони, изискващи високоефективни дезинфектиращи процедури.