Учени: Слънчевите бури объркват сивите китове
Мигриращите животни, обитаващи световния океан, имат тясна връзка със Слънцето
Мигриращите животни, обитаващи световния океан, имат тясна връзка със Слънцето, съобщи Фокс нюз.
Американско изследване показва, че здравите сиви китове почти пет пъти по-често се губят при висока честота на радиовълните по време на слънчеви бури. Резултатите бяха обявени от учени на среща на Дружеството за интегративна и сравнителна биология в Остин, щата Тексас.
Учените не са категорични дали китовете използват магнитното поле на Земята за навигация, но мигриращите китове, каквито са сивите, вероятно го правят, защото в океана няма много начини за ориентиране, казва ръководителят на изследването Джеси Грейнджър, биофизик в университета "Дюк" в Северна Каролина.
От март до юни сивите китове плуват на север от бреговете на Долна Калифорния, Мексико, към студените, богати на храна води на Берингово море и на Чукотско море. Те поемат пътя обратно през ноември.
Понякога обаче видимо здрави китове объркват пътя. Макар да има множество причини това да се случва, едната от възможностите е навигационна грешка в случаите, когато нещо влияе на магнитното поле на Земята или на способността на китовете да го проследяват. Това влияние може да е слънчевата буря, смятат учените.