След дни на напрежение и безпрецедентна спасителна операция, гърбатият кит Тими отново е свободен. Морският гигант беше успешно върнат във водите на Северно море, след като заседна неколкократно в плитчините на Балтийско море, предава bTV.
Тими е забелязан още в края на март, но ситуацията бързо се усложнява. Китът заседва няколко пъти в плитчините, а състоянието му се влошава. Експерти дори обсъждат евтаназия.
Въпреки това се взема решение да се действа – и да се даде шанс.
Операцията, която впечатли всички
Спасителната акция е истинско инженерно и логистично предизвикателство: изкопан е специален канал в пясъка, а Тими е примамен в наводнена баржа, след което е транспортиран 4 дни по крайбрежието на Дания. И за финал е пуснат в открито море.

Защитата на животното също е била ключова - кожата му е покривана с кърпи със сол, за да не изсъхне, а еколози са следили състоянието му постоянно.
В момента, в който е освободен, Тими изхвърля фонтан вода така, сякаш се сбогува със спасителите си, след което изчезва в дълбините.

Според министъра на околната среда на Мекленбург-Предна Померания, Тил Бакхаус - китът ще бъде проследяван с устройство и ще се наблюдава възстановяването му.
Историята на Тими не е просто операция, а доказателство, че дори в най-тежките ситуации има алтернатива. Показва и как наука, ресурси и човешка воля могат да се съчетаят.