Акциите поскъпват след решението на Фед да действа предпазливо, а петролът...
Азиатските акции поскъпнаха до четиримесечен връх, след като Федералният резерв на САЩ пое ангажимент да действа търпеливо по отношение на вдигането на лихвите, с което даде индикации за евентуален край на цикъла на затягане на паричната политика.
Доларовият индекс се понижи до триседмично дъно, а лихвите по щатските държавни облигации намаляха значително, след като инвеститорите реагираха на промяна в тона на Фед.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна до най-високото си ниво от 4 октомври и за последно бележеше повишение от 0.7%.
Японският Nikkei добави 0.9%.
Китайският Shanghai Composite се повиши с 0.8%, въпреки изнесените данни, които показаха, че фабричната дейност в Китай се свива за втори пореден месец вследствие на намаляващите поръчки.
Австралийският основен индекс нарасна с 0.1%.
Вчера Фед запази лихвите без промяна, както се и очакваше, и се отказа от обещанието си за “по-нататъшни постепенни увеличения” на лихвените нива.
От централната банка обявиха, че ще бъдат “предпазливи”, преди да предприемат следващи ходове, на фона на мрачните перспективи пред щатската икономика вследствие на рисковете за икономическия растеж в световен мащаб и затрудненията около търговските преговори и щатския бюджет.
На Уолстрийт Dow Jones и Nasdaq се повишиха с 1.7% и 2.2%, респективно, вследствие на надеждите, че паузата на Фед ще се отрази добре на щатската икономика и на корпоративните печалби.
В края на декември Dow Jones бе паднал до най-ниското си ниво от септември 2017 г., вследствие на най-различни фактори, сред които опасения относно икономическия растеж и напрежението около търговските взаимоотношения, което засили натиска върху Фед да преоцени лихвената си политика.
От централната банка на САЩ също така обявиха вчера, че счетоводният й баланс ще остане по-голям, отколкото се очакваше преди това.
След като Фед обяви своето решение, инвеститорите се концентрираха върху търговските преговори на високо равнище между САЩ и Китай, които започнаха в сряда.
Двудневните преговори във Вашингтон се очаква да бъдат напрегнати. Ако двете страни не успеят да стигнат до сделка скоро, от Вашингтон заплашиха да вдигнат митата върху китайски стоки повече от два пъти на 2 март.
На валутния пазар, доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, се движеше близо до триседмичното дъно от 95.253, достигнато вчера, когато се понижи с 0.5%.
По-евтиният долар помогна на еврото да поскъпне до 1.1501 спрямо щатската валута вчера, което бе най-високото ниво от 11 януари. Еврото за последно бележеше ръст от 0.15%, до 1.1493 долара.
Доларът поевтинява с 0.15%, до 108.88 йени, и се движи близо до двуседмичното дъно от 108.81, достигнато вчера.
Британският паунд остава без промяна на ниво от 1.3117 долара.
Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации продължи понижението си до 2.674%, което бе най-ниското й ниво от 14 януари.
Цените на петрола нараснаха, след като изнесените от САЩ данни показаха признаци за затягане на предлагането и вследствие на опасенията на инвеститорите около санкциите срещу петролната индустрия на Венецуела.
Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпнаха с 0.7%, до 54.59 долара за барел.