Азиатските акции без посока след данните за заетостта в САЩ, цените на петрола нараснаха
Азиатските акции изпитват затруднения днес, след като изнесените в петък данни за заетостта в САЩ породиха опасения около състоянието на световната икономика, докато притесненията на инвеститорите преди важното гласуване за брекзит в британския парламент тази седмица натежаха над паунда.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI остана почти без промяна от достигнатото в петък триседмично дъно, като цялостното слабо представяне бе компенсирано от малък ръст при китайските акции.
Китайският индекс на сините чипове CSI300 нарасна с 0.5%, след като в петък падна с 4.0%. Спадът бе предизвикан от препоръката на CITIC Securities за продажба на акциите на основен застраховател и от взетите мерки срещу сивия пазар при маржин финансирането.
Японският Nikkei се повиши с 0.2%, след като през миналата седмица отчете спад в четири поредни сесии.
През миналата седмица основните индекси на Уолстрийт записаха най-големите си седмични понижения от срива на пазара в края на 2018 г., падайки за пети пореден ден в петък след шокиращите данни за заетостта в САЩ.
В петък стана ясно, че щатската икономика е създала едва 20 000 нови работни места през февруари, което е най-слабият резултат от септември 2017 г. Заради това лихвите по щатските държавни ценни книжа се понижиха, като лихвата по 10-годишните облигации падна до двуседмично дъно от 2.607%.
За последно лихвата бе на ниво от 2.638%.
Лихвата по двегодишните книжа също се понижи до двумесечно дъно от 2.438%, доближавайки основната лихва на Федералния резерв, която в момента е около 2.40%.
По-късно днес се очакват данните за търговията на дребно за януари, които ще са от ключово значение предвид факта, че тези за декември бяха изненадващо слаби.
Председателят на Фед Джером Пауъл заяви в петък, че централната банка ще внимава да не шокира финансовите пазари, докато стабилизира портфейла си от облигации, заявявайки, че не вижда проблеми в щатската икономика, които налагат незабавна промяна в политиката.
Той също така заяви, че новото нормално ниво на общите задължения на Фед е около 16.5% от БВП.
Изнесените през уикенда данни за китайската икономика бяха малко по-слаби от прогнозираните, но очакванията за допълнителни стимули се смята, че ще омекотят евентуални сътресения.
Новите банкови кредити в Китай падат с малко повече от очакваното през февруари, след като отчетоха рекорд в предходния месец, докато ръстът на паричното предлагане също бе по-слаб от прогнозирания.
След излизането на данните Централната банка на Китай обеща допълнителна подкрепа за икономиката, като предизвика ръст на кредитирането и намали лихвите.
Високопоставен китайски държавен служител заяви в събота, че Китай и САЩ все още работят ден и нощ за сключването на търговска сделка, което запази надеждите за споразумение, което ще елиминира по-високите мита.
Въпреки това, има опасения относно това кога лидерите на двете страни могат да се срещнат, за да сключат сделката.
На валутния пазар, еврото бе на ниво от 1.12315 долара, запазвайки известно растояние от достигнатото в четвъртък дъно от 1.11765. Това бе най-ниското ниво от края на юни 2017 г.
Доларът поевтиня с 0.1%, до 111.05 йени, след като във вторник достигна 2.5-месечен връх от 112.135 йени.
Британският паунд се колебае около нивото от 1.2969 долара, като поевтинява с 0.3%.
Паундът поевтиня до триседмично дъно от 1.2945 долара по-рано днес с оглед на предстоящото тази седмица гласуване в британския парламент дали страната да излезе от ЕС без сделка и дали да отложи брекзит.
Цените на петрола нараснаха, след като саудитският петролен министър Халид ал-Фалих заяви, че е малко вероятно ОПЕК да спре с ограниченията в производството преди юни, както и вследствие на изнесените данни за намаляващата сондажна дейност в САЩ.
Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпнаха с 0.5%, до 56.33 долара за барел. Цената на фючърсите на петрола от сорта брент нарасна с 0.3%, до 62.95 долара за барел.