Надеждите за стимули оскъпиха китайските акции, петролът поевтинява
Азиатските акции запазиха позициите си днес, след като китайските книжа поскъпнаха вследствие на надеждите около обявeните от правителството стимули, но напрежението в региона във връзка Северна Корея ограничи ръста.
Индексът Shanghai Composite нарасна с 1%, движейки се близо до 9-месечен връх, след като от правителството на Китай обяви, че ще повиши допълнително местното потребление тази година. Вчера Пекин обяви намаления на данъците на стойност милиарди долари, както и инфраструктурни инвестиции с цел намаляване на риска от по-рязко забавяне на темпа на растеж на икономниката.
Хонконгският Hang Seng добави 0.2%, докато австралийският основен индекс се повиши с 0.7%, вследствие на поскъпването на акциите на миннодобивните компании. Част от пазарите в региона обаче се представиха по-слабо.
Южнокорейският индекс KOSPI губи 0.3% след излизането на новината, че Северна Корея е възстановила част от обект за тестове на ракети, а Джон Болтън, съветник по националната сигурност на президента на САЩ Доналд Тръмп заяви, че срещу Пхенян може да бъдат наложени нови санкции, ако страната не се откаже от ядрената си програма.
Японският Nikkei се понижи с 0.7%. Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI добави минималните 0.1%.
Силните данни за щатската икономика подкрепиха долара, докато австралийският долар поевтиня, след като изнесените данни показаха, че икономиката на страната е била почти в застой през четвъртото тримесечие на миналата година.
Австралийската икономика бележи ръст от едва 0.2% през четвъртото тримесечие. Предварителните очаквания на икономистите, участвали в проучване на Ройтерс, бяха за повишение на БВП средно в размер от 0.3%. Австралийският долар поевтинява с 0.66% до 0.7036 долара, след като преди това падна до двумесечно дъно от 0.7029.
Индексите на Уолстрийт записаха понижения вчера, след като акциите на General Electric повлякоха пазара надолу.
Според данни от Института за управление на доставките на САЩ през февруари компаниите извън производствения сектор са направили най-много нови поръчки от август 2005 г. насам, което е индикатор за доброто състояние на икономиката.
Доларът запази ръста си след като поскъпна спрямо основните валути вчера. Щатската валута поевтинява леко спрямо йената до 111.76, след като вчера стигна до 112.135, което бе най-високото ниво от 20 декември насам.
Еврото остана почти без промяна при 1.1299 спрямо долара, след понижение от 0.3% в предходния ден, когато падна до двуседмично дъно от 1.1289.
Фючърсите на щатския лек суров петрол поевтиняват с 0.8% до 56.12 долара за барел, след като стана ясно, че запасите на САЩ нарастват с повече от очакваното.
Цената на петрола от сорта брент се понижи с 0.7% до 65.39 долара за барел.