България изпревари ЕС по скок на горивата

Евростат отчете най-голямо годишно поскъпване у нас през май – 33,9% при среден ръст от 20,7% за ЕС

https://blitz.bg/ikonomika/balgariya-izprevari-es-po-skok-na-gorivata_news1158494.html Blitz.bg
© Getty Images

България е на първо място в Европейския съюз по поскъпване на горивата и смазочните материали за лични превозни средства през май. Това показват най-новите данни на Евростат.

На годишна база цените у нас са скочили с 33,9%, което е най-високият ръст сред всички държави членки. Средното увеличение за ЕС е 20,7%.

Българи заредили тонове гориво с клонирани скиминг карти в цяла Европа


След България се нареждат Люксембург с ръст от 32,2%, Литва с 30,8% и Румъния с 30,4%. Най-слабо поскъпване е отчетено в Унгария – 3,5%.

Данните показват, че поскъпването на горивата у нас се ускорява. През март ръстът е бил 6%, през април – 27,8%, а през май вече достига 33,9%.

На месечна база спрямо април горивата и смазочните материали в ЕС са поскъпнали с 1,1%, след значително по-силен ръст от 14,7% през предходния месец.

Евростат отчита сериозно увеличение и при дизела и бензина поотделно. През май дизелът в ЕС е поскъпнал с 29% на годишна база, а бензинът – с 16,2%.

На месечна база обаче дизелът в ЕС е поевтинял с 5,8%, докато бензинът е поскъпнал с 0,8%.

Любопитен детайл е, че през май спрямо април дизелът е поскъпнал единствено в Румъния, докато във всички останали държави от ЕС цената му е намаляла. В България спадът е сред най-слабите – едва 0,7%.

При бензина ситуацията е различна – 23 държави от ЕС отчитат поскъпване през май спрямо април, като най-сериозен е ръстът в Италия.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай