„Черното злато“ започва да възвръща част от загубите си

Цената на петрола възстанови част от загубите си от последните дни, след като Пекин съобщи, че ще изпрати делегация във Вашингтон за нов кръг преговори в опит да бъде решен търговският спор между двете най-големи световни икономики, съобщават  Ройтерс и investor.bg.

Американският лек суров петрол West Texas Intermediate (WTI) поскъпва с 0,20% до цена от 65,14 долара за барел. Малко по-голям е ръстът при международния бенчмарк Брент, чиято цена нараства с 0,51% до 71,12 долара за барел. И двата сорта загубиха повече от 2% от стойността си по време на търговията в сряда.

Междувременно цената на златото продължава курса си надолу. Благородният метал поевтинява с 0,16% до 1183,10 долара за тройунция.

Търговията в четвъртък получи тласък от новината, че китайска делегация, водена от заместник-министъра на търговията Уан Шоуън, ще се срещне с американски представители по-късно през август.

Настроенията на петролните пазари бяха относително предпазливи заради увеличеното производство и резерви на САЩ, както и заради по-слабото представяне на икономиките на развиващите се пазари, особено в Азия.

Производството на американски суров петрол е нараснало със 100 000 барела дневно през седмицата до 10 август, с което дневната бройка се увеличава до 10,9 млн. барела. В същото време американските резерви са скочили с 6,8 млн. барела до 414,19 млн. баела, съобщиха по-рано американските власти.

„Това увеличение със сигурност не помогна на пазарните настроения“, заявиха в коментар от холандската банка ING.
И докато резервите в САЩ растат, азиатските пазари показват признаци на икономическо забавяне заради търговските конфликти със САЩ и отслабването на местните валути, което помрачи настроението и на петролните пазари.

Върху валутните проблеми в Азия ефект оказва и скъпата американска валута. Доларовият индекс, който отчита силата на американските пари спрямо кошница конкурентни валути, е близо до 13-месечния си връх, след като валутната криза в Турция и притесненията за китайското икономическо здраве продължават да подкрепят „сигурните“ активи. В четвъртък сутринта индексът отбелязва понижение от 0,19% до ниво от 96,53 пункта.

Цената на сорта Брент получи силен тласък и от подновените американски санкции срещу Иран, които от ноември ще включват и износа на петрол на страната. Това накара купувачи от Азия като Индия, Южна Корея и Япония вече да започват свиване на поръчките си.

*Информацията е актуална към 9:45 ч.