Делян Добрев: Иде увеличение на данъците заради това, което кабинетът "Петков" не направи!
Вървим надолу, хвърлят се пари от вертолет за социални разходи, заяви бившият министър
Oще за декември не са изплатили компенсации, които управляващите обещаха. Това каза пред bTV депутатът от ГЕРБ и бивш министър на енергетиката Делян Добрев.
"Проблем са аргументите, че няма разчет и че не сме мотивирали добре мярката. Повторихме, че е много по-малко отколкото компенсацията за ЕРП-тата. Отказаха компенсация за социалните домове и всички социални групи, но дадоха компенсации със стара мярка от 1 юли на ЕРП-тата, което струва 410 милиона", заяви той.
И добави: "Мрежовата услуга се плаща както от битовия пазар, така и от бизнеса. В единия случай не можем да компенсираме общини и социални домове, въпреки че и там са битови потребители.
Общината, ако не й стигнат парите, ще вдигне данъците. По наши изчисления това ще е 35-40 процента от това, което дават на ЕРП-тата".
"Само от ДДС върху тока излишъкът е над 100 милиона, което е много повече от 30-те милиона, нужни за компенсиране на църкви, старчески домове, общини и т.н. Ето затова изнемогват всички и тези неща водят до инфлацията", каза Добрев.
"Трябваше да се компенсира покачването на електроенергията. Ние го предложихме лятото, после октомври с различни инструменти. После предложихме 75% компенсация за частния сектор. Те три седмици не го разглеждаха, после го отхвърлиха. Накрая предложихме 100% за общините", уточни той.
"Причината да има инфлация е че няма компенсации за тока. Нищо друго не се е променило освен цената на хляба. Защо? Защото скочи токът. Зърното не се е променило", заяви Добрев.
"Токът е като всяка друга стока. Като сме в ЕС, ние не можем да сложим ограничения в изнасянето му. Ако спрем износа, трябва да имаме добра причина и тя не може да е цената. Цената във всяка страна в Европа е висока, но там има компенсация. Тук парите ги имаме, но те не се дават по бизнеса и общините.
Струва ми се, че искат, но не знаят как. Това е управленска немощ. Предложихме им три различни модела, по които да го направят, не приеха нито един", каза той.
"Вървим надолу. Хвърлят се пари от вертолет за социални разходи. Вземат се и заеми, за да се правят социални плащания. Това разхищение на държавния бюджет е в пъти по-висок от харченето, което бе на предните правителства", уточни Добрев.
Той коментира и скандала с уволнението в "Булгаргаз" и думите на Борисов за "двете хасковски банди".
"Знам ги бандите или поне мисля така. От една страна са Николай Павлов, който бе служебен министър в първия кабинет на Радев. Не мисля, че Борисов е обидил който и да е от тях. От друга страна са Асен Василев и всички около него, които сега са в уволнението. Бой вече няма, защото хората на Асен Василев изчегъртаха хората на Румен Радев", каза Добрев.
И уточни: "Може би има и трета банда, която да участва в схватката. Крайният резултат е лош - много способен директор на Булгаргаз си тръгва, защото целта е да се раздели газовият пазар за около 3 млрд. лева и да го вземат посредниците".
Помолен да прогнозира как ще се раздели пазарът, той отвърна: "За "Булгаргаз" ще остане Топлофикация-София и неплатежоспособните клиентите, а всички платежоспособни ще идат при частните търговци. Друг вариант е "Булгаргаз" да купува от посредници. Тези посредници се мъчат отново да се докопат до тези функции. Първият кабинет Борисов с много усилия успя едва на третата година да прекрати тези отношения и то защото свърши договорът".
"Всички неща, за които обвиняват Павлов са станали в последните 8 месеца във време, когато са били министри и Кирил Павлов, и Асен Василев. За всяко действие на Булгаргаз има одобрение от министъра.
Това не е плод зеленчук. Не може да кажеш по коя магистрала да преминат доматите. Не е да си вземеш такси и да му кажеш по коя улица искаш да минеш. Нещата тук стават с взаимна договореност от двете страни. Това са газови договори", каза Добрев.