Дилър предрече чудна съдба на златото ВИДЕО
Повече от месец инвестицията в благородния метал е нормално без да има завишаване, но липси и затруднения в доставките все още има
"Имаше паника на пазара на злато по време на пандемията, притесненията бяха свързани с хиперинфлацията, което е масова заблуда, че може да се случи в толкова кратък период и с липсата на злато", обясни той.
"Имаше проблеми с доставките защото мини и рафинерии затвориха, имаше спрени или минимализирани полети, финансовия актив не може да бъде доставен по никакъв начин. В момента немалък проблем е липсата на злато", коментира дилърът.
"Транспортирането му все още е трудно, рафинериите и монетните дворове не работят на пълен капацитет и имат да изпълняват стари заявки, проблемите в индустрията продължават. Цените към българския инвеститор са нормални, не са като март и април – маржове от 25-30 %", сподели Атанасов.
"Златото, което можеше да се намери беше вторично – от един дилър към друг. Повече от месец инвестицията в злато е нормално без да има завишаване, но липси все още има. Монетните дворове дават дълъг срок на доставка или транспорта е бавен. Големите пари в момента се изтеглят от облигации към злато поради ниските доходи. Това е трансфер на богатство между различни финансови инструменти", заяви гостът.
"В рамките на минимум месец, месец и половина от момента може да говорим за 100 % нормализация и то ако не се случи нещо форсмажорно – нова вълна, ново затваряне, друг катаклизъм. Златото е 5-6 % нагоре, това е сравнително стабилен актив. 1800 долара на тройунция е следващата психологическа граница. Очаквам по-турбулентно движение при излизане на отчетите за второто тримесечие , очаквам да бъде по-лошо за американските компании", изказа мнението си той.
"Благодарение на ниските лихви цената вървеше нагоре, изкупуваха се и акции. Златото беше една малка част от портфейла, преди кризата беше не повече от 2 %, което беше грешка, нямаше акумулирано злато, затова сега се прави тенденциозно", допълни специалистът.
"В един портфейл трябва да има 5-10 % злато, той скочи до 20-30. Какво ще стане завиди от това какво ни очаква – дефлационен или спекулационен период. Силно вероятно е да говорим за стагнационен период – поголовно печатане на пари , но липса на харчене и спестявания – кратък период дефлация и след това инфлационен период", завърши Крум Атанасов.