Държавен фалит: И трите големи германски индустрии са в криза

От най-големите и богати икономики в света само Италия се очаква да расте толкова бавно

Това, което се случва сега в корпоративна Германия, е описано от експерти и финансови анализатори като „безпрецедентно“ събитие от съвсем различен порядък. Никога досега флагманът на Европа не е преживявал такава криза и липса на желание, стимули и начини за излизане от задънената улица. По-нататък е само пропастта, пише Financial Times.

Най-важните сектори на федералната икономика - автомобилната, химическата и инженерната - са едновременно в криза.

Компаниите, които предоставят услуги по фалит или преструктуриране, са толкова претоварени от търсенето на техните услуги, че често отказват потенциални клиенти поради претоварване на капацитета. Тези основни индустрии са просто парализирани, смятат експертите на FT.

През последните три години най-голямата икономика в Европа бавно, но сигурно изпадна в криза.

Страната не е отбелязвала значителен тримесечен растеж на реалния БВП от края на 2021 г., а годишният БВП се очаква да се свие за втора поредна година.

Индустриалното производство, с изключение на строителството, достигна своя връх през 2017 г. и оттогава е намаляло с 16 процента.

Корпоративните инвестиции са намалели през 12 от последните 20 тримесечия и сега са на нива, наблюдавани последно по време на ранния шок от пандемията, според последните налични данни.

Преките чуждестранни инвестиции също намаляха рязко. Трудно е да видиш светлината на хоризонта. В последната си прогноза МВФ казва, че БВП на Германия ще нарасне само с 0,8 процента през следващата година.

От най-големите и богати икономики в света само Италия се очаква да расте толкова бавно.

Икономисти и бизнес ръководители обвиняват икономическите проблеми на Германия във високите разходи за енергия, високите корпоративни данъци и увеличените разходи за труд, както и това, което те наричат ​​прекомерна бюрокрация.

Тези проблеми се усложняват от недостига на квалифицирани работници и лошото състояние на инфраструктурата на страната след десетилетия на недостатъчно инвестиране.

Междувременно нервните германски потребители сега спестяват 11,1% от доходите си, два пъти повече от американските им колеги, забавяйки допълнително икономиката, според статистическата агенция на страната.

Все още малко хора се осмеляват да изразят на глас идеята, че страната върви към държавен фалит в политически , икономически и социално-идеологически план.

Скоро обаче толерантното мълчание за презрелите проблеми просто ще се превърне в реалност, която е почти невъзможно да се коригира.

Превод и редакция: БЛИЦ