Експерт каза по какъв начин може да се подобри привличането на инвестиции в София

Първото нещо, което трябва да се направи с общинския бюджет, е той да се прави дори по-прозрачно, отколкото в момента

Ключово за икономическото развитие на София е да подпомогне сектори, които са с висок експортен потенциал и висока добавена стойност. Тези сектори в столицата са информационни технологии, бизнес услугите, фармацията и туризма.

Те носят най-голям приход и най-много блага за граждани и за фирми. Затова общината би трябвало да се ангажира тези сектори да бъдат подпомогнати с участие в международни събития, с реклама и административно съдействие.

В момента има бюджети за позициониране, въпросът е да се използват целенасочено, коментира арх. Любо Георгиев, ръководител на „Екипът на София”, в предаването „Бизнес старт” по Bloomberg TV Bulgaria.

Той обясни, че София е с най-големия бюджет от общините в България - над 2 милиарда лева, но реалността е, че голяма част от тези пари отиват за образование, социални дейности и услуги и на практика общината разполага с около 1/4 от тези пари за инвестиционната си програма по своите цели.

„През годините Столична община успява да бъде добър счетоводител и не излиза в дългове, но не успява добре да разпредели тези финанси, защото всяка година остават огромни суми пари, които са неусвоени, тоест част от бюджета дори не стига до изпълнение“, разказа арх. Георгиев.

Според него организацията на усвояването на парите от общинските звена, дружества и администрация не е добра и практически в бюджета има заделени пари, но те не са усвоени - например за ремонт на улица, ремонт на парк, изграждане на нещо ново, детска градина и всичко останало, стана ясно от думите му.

„Няма проектна готовност и това пречи на усвояването на пари, когато те се появят и когато ги има...Прогнозирането го има….но после организацията по усвояването на тези средства изключително зависи от качествата на ръководителите на отделни ресори, заместник- кметове, директори на дирекции, търговски дружества и предприятия”, изтъкна арх. Георгиев.

По думите му първото нещо, което трябва да се направи с общинския бюджет, е той да се прави дори по-прозрачно, отколкото в момента.

„Отварянето на данни е ключово за това да имаме прозрачност. Общината разполага с много данни, които може да отвори и да предостави на обществото и по този начин да създаде среда, в която да има иновации и предприемачество. Това също не се осъзнава като достатъчен потенциал”, отбеляза арх. Георгиев. 

Що се отнася до това дали трябва по някакъв начин да бъде променено финансирането на районите на София, събеседникът каза, че финансовите средства, с които районните кметове разполагат, за да извършат това, което се очаква от тях и заради което са били избрани от гражданите, са изключително малко.

„Силата е в централната администрация и е необходимо да се децентрализира тази финансова система и част от данъците, които са свързани с дохода, както и тези с облагането на фирмите, да остават на място в районите”, каза събеседникът.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук