Експерт: Липсва дългосрочна стратегия в енергетиката
Изборът на председател на КЕВР е изключително важен, но вече има гласове на експерти, които споделиха публично своето мнение, че може да се стигне до процедура за избор на временно управляващ длъжността, каза Тодор Галев
Липсва дългосрочната стратегия, която да се следва в енергетиката. За съжаление и това правителство не успя да наложи на себе си и на мнозинството подобна дългосрочна визия. Това каза за БНР Тодор Галев, експерт от Центъра за изследване на демокрацията:
"Големият проблем е, че дългосрочните проблеми (като договорът за газа с друг доставчик, както проблема с натрупване на дългове на топлофикациите и другите държавни институции към "Булгаргаз“, макар и да са много по-малки техните дългове) не се решават систематично и когато се случи такава микрокриза като липса на председател на КЕВР поради някаква причина, това се използва и като политически аргумент за една или друга цел, в случая за задържане на мандата".
"Изборът на председател на КЕВР е изключително важен, но вече има гласове на експерти, които споделиха публично своето мнение, че може да се стигне до процедура за избор на временно управляващ длъжността от останалите членове на КЕВР", каза той.
По думите му това е нещо, което не е правено до момента, но не пречи да бъде направено, тоест темата за енергетиката и за газа в момента е изключително важна.
"Нека не забравяме и нещо друго, че точно БСП е политическата сила, която попречи на ясното определяне на позицията на България спрямо войната в Украйна и спрямо Русия и сега да се използва темата за газа от същата политическа партия изглежда малко противоречиво в техните позиции", добави експертът от Центъра за изследване на демокрацията.
"Въпреки всички усилия на сегашното правителство и на парламентарното мнозинство, докато го имаше, в някаква форма за решаване на проблема с газа, няма публична информация да е имало стъпки към преговори за нов дългосрочен договор с друг доставчик, а се решаваше всичко на парче. Сключваха се договори месец за месец, вследствие на което както всички запознати знаят, че в момента отново купуваме руски газ, но през други доставчици, а не през "Газпром“, каза още той.