Гугъл нанася страшен удар на Русия
Компанията спира плащанията по услугата си AdSense
Още в началото на руското нахлуване Гугъл обяви мерки за спиране на възможността за приходи от съдържание, което експлоатира, отрича или оправдава войната.
Сега Гугъл обяви нови действия:
Google на Alphabet (GOOGL.O) деактивира акаунти в AdSense в Русия, заявявайки в понеделник, че вече няма да може да извършва плащания към потребителите на своята рекламна услуга в страната, предаде Ройтерс.
AdSense позволява на собствениците на уебсайтове и съдържание, включително в YouTube, да правят пари от поставянето на реклами, управлявани от Google.
„Поради продължаващото развитие в Русия, вече няма да можем да извършваме плащания към базирани в Русия акаунти в AdSense, които успяха да продължат да монетизират трафик извън Русия“, каза говорител на Google. „В резултат на това ще деактивираме тези акаунти от август 2024 г.“
По-рано той изпрати съобщение, видяно от Ройтерс, до останалите акаунти, за да ги уведоми за спирането.
„Вашите приходи от юли ще бъдат изплатени около 21–26 август, ако приемем, че нямате активни задържания на плащания и покривате минималните прагове за плащане“, се казва в съобщението.
Google не уточни кое развитие е довело до решението, но през последните седмици бяха отбелязани по-ниски скорости на платформата й за видео хостинг YouTube в Русия.
Руските законодатели обвиняват за забавянето неуспеха на Google да обнови оборудването си в страната след нахлуването в Украйна през 2022 г., нещо, което компанията и технологичните експерти отричат напълно.
Google е под натиск в Русия от няколко години, особено за това, че не премахва съдържание, което Москва смята за незаконно. Досега YouTube оставаше бастион на онлайн свободата на изразяване, тъй като Русия потискаше рускоезичните независими медии.
Американската компания спря да показва реклами на потребители в Русия през март 2022 г. и постави на пауза монетизацията на съдържание, което експлоатира, отхвърля или одобрява войната на Русия в Украйна. Той е блокирал повече от 1000 канала в YouTube, включително спонсорирани от държавата новини, и над 5,5 милиона видеоклипа.
През март Русия прие закон, забраняващ всякаква реклама в публикации, включително канали в YouTube, от „чуждестранни агенти“, наименование, което властите дават на антикремълски политици, активисти и медии.