Икономистът Михаил Кръстев алармира какво опасно нещо се случва у нас
По думите на известния експерт бюджетът в момента "гърми" и това не е изненада
Правителството предлага от 1 януари минималната работна заплата да стане 933 лева. Това е със 153 лева повече. Депутатите в парламента също заговориха, че трябва да започне работа по Бюджет 2024 година.
"Най-вероятно идеята за минималната заплата ще е изпълнима, въпросът е дали ще е адекватна и логична. По-скоро не бих казал, че правителството я предлага, дава да се разбере как би изглеждала заплатата по методологията, която се прие по-рано в политическите турбуленции. Спорът за минималната работна заплата мисля, че е много изкривен в последните години.
Не мисля, че е адекватна мярка, за това да стимулираме икономиката си да върви напред", коментира икономистът Преслав Райков в "България сутрин".
По негови думи в момента имаме застой и изкривяване на пазара на труда в определени сектори и райони. "С оглед на нашата тежка демографска ситуация в страната и липсата на работна сила - може да повлияе негативно върху редица бизнеси. А те са в крайна сметка тези, които плащат и държавата разпределя", подчерта той.
Пред Bulgaria ON AIR икономистът Михаил Кръстев заяви, че това предложение е социална политика, която според него, няма да бъде платена от държавата, а от бизнеса.
"Това ще натовари бизнеса, работниците, самоосигуряващите се лица, които имат собствени бизнеси, фирми, решили са да се осигуряват на тези пари. Това е пореден случай, в който държавата се намесва в реалната икономика и само вреди икономически", категоричен е той.
"Лош тренд е това, че държавата постоянно се намесва и свикнахме през последните години постоянно да има някакви субсидии, помощи, нещо, което изкривява изключително много пазара.
За бизнесите, опериращи в страната, е хубаво да има предвидимост поне на държавната политика, ясна точна стратегия и визия, за да могат да планиран адекватно и да могат да правят бизнес, да вкарват нови капитали в страната, за да таргетираме повишаването на средната заплата, но с устойчив модел", посочи Преслав Райков.
По думите на Михаил Кръстев бюджетът в момента "гърми". "Това не е изненада, тъй като прогнозите, че няма да се осъществи в приходната си част, бяха дадени от мен и мои колеги още в началото на лятото.
Приходите от косвени данъци от ДДС са по-малко спрямо предходната година. Няма как да наваксаме този растеж, който е заложен, държавата не иска да събира.
Говорим за социални политики, за минимална работна заплата, но виждаме, че бизнеси, които са рекордьори, изведнъж започват да затварят своята мощност и заводи, защото държавата не им е разрешила да оперират. Държавата сама си пречи", каза още той.
Според Преслав Райков трябва да започне активен коментар по Бюджет 2024. "Надявам се и тази година да успеем да регистрираме положителен икономически ръст. Държавата не трябва да пречи, а да максимизира това, което има. Нужни са максимизиране на потенциала, който имаме и връщане на пазарната логика", допълни той.
"Няма шанс да успеем да скалъпим нещата, няма да осъществим капиталовата си програма и оттам този дефицит от 3% ще бъде счетоводно под 3%, но това не носи нищо, тъй като ние просто не инвестираме парите, които са заложени там, за да спазим това изискване. Ние залагаме бомби, това, което се случва тази година в реалната икономика, се отразява следващата година в бюджета", коментира Михаил Кръстев.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук