Истинската дедоларизация започна: Ето каква стъпка предприе Китай
Вместо разговори и изявления, Пекин е започнал голяма кампания, смятат експерти
От 2010 г. повечето трансгранични плащания в Китай, подобно на много други страни, се извършват в щатски долари (USD). От първото тримесечие на 2024 г. това вече не е така.
Популярността на китайския юан при разплащанията нараства както в страната, така и в международен план, показват данни от Джулиан Вендлинг от Visual Capitalist.
Този анализ използва данни на Bloomberg за дела на плащанията и постъпленията в КНР в юани, щатски долари и други валути от 2010 до 2024 г.
През първите няколко месеца на 2010 г. разплащанията в местни валути представляват по-малко от 1,0% от трансграничните плащания в Китай, в сравнение с около 83,0% в щатски долари.
Оттогава КНР започва да запълва тази празнина.
През март 2023 г. делът на юана в плащанията на Китай за първи път надхвърли дела на щатския долар.
Към март 2024 г. повече от половината (52,9%) от китайските плащания са направени в RMB (Renminbi - китайски юан), а 42,8% в щатски долари.
Това е два пъти повече от пет години по-рано.
Според Goldman Sachs нарастващото желание на чужденците да търгуват активи, деноминирани в юани, е допринесло значително за дедоларизацията в полза на китайската валута.
Освен това в началото на миналата година Бразилия и Аржентина обявиха, че ще започнат да разрешават търговски сетълменти в юани.
Това е истинска дедоларизация, започнала на държавно ниво. Вместо разговори и изявления, Пекин е започнал голяма кампания, смятат експерти.
Изместването на американската валута от страна на КНР при трансгранични плащания отваря нов крайъгълен камък в отхвърлянето на предишната финансова система на света.
Още през 2022 г. показателите бяха съвсем различни, не в полза на юана. След толкова кратък период от време беше направен силен тласък.
Китайският юан, макар и сравнително малък дял от валутните транзакции по света, се засили най-много през последното десетилетие.
Междувременно използването на еврото и йената е намаляло.