Въпреки продължаващата ожесточена размяна на удари между Израел и Иран, която вече засегна ключовата нефтена и газова инфраструктура на двете страни, световните цени на петрола демонстрираха изненадваща стабилност.
След краткосрочен скок от 13 процента на 13 юни, когато барел петрол Brent достигна цена от 78 долара, котировките бързо се върнаха до границата от 73-76 долара, като същевременно останаха под стойностите от януари.
Припомняме, че израелските атаки на 14 юни извадиха от строя критични съоръжения на иранския горивно-енергиен комплекс, включително находището „Южен Парс“, което осигурява две трети от вътрешното потребление на газ, както и най-голямото петролно депо и рафинерия близо до Техеран.
В отговор Иран удари рафинерията в Хайфа с капацитет от 197 хиляди барела на ден. Тези събития обаче, противно на очакванията, не провокираха дългосрочно покачване на цените.
Анализаторите отдават тази пазарна реакция на няколко фактора
Първо, конфликтът в момента се развива по сценария на ограничена размяна на въздушни удари, който е познат от 2023 г. Второ, непрекъснатият транзит на петрол през Ормузкия проток се поддържа, въпреки заплахите от Техеран да го блокира.
Експертите казват, че ключовият риск е потенциалното разширяване на конфликта с участието на Саудитска Арабия или ОАЕ, както и евентуални прекъсвания в експлоатацията на гореспоменатия проток. Засега пазарът заема изчаквателна позиция, оценявайки вероятността от различни сценарии - от деескалация до пълномащабна криза с удари по ядрените съоръжения на Иран.
Освен това, настоящата ценова стабилност се обяснява и с излишъка от предлагане на пазара и действията на ОПЕК+, които изкуствено ограничават растежа на котировките.
Ситуацията може да се промени мигновено, ако се реализира някой от крайните сценарии, но засега петролните пазари демонстрират завидна устойчивост на сътресения в Близкия изток.
Превод и редакция: БЛИЦ