Кирил Петков издаде след разговор със Слави каква шеметна оферта е получил Асен Василев за пост в кабинета на ИТН
Ние изпитваме респект към това, че са победили на изборите и им желаем успех, да изпълнят нещата, както те си ги виждат добре
"Разговаряхме директно с Николай Василев. Чухме се и със Слави Трифонов, но спецификите обсъдихме само с г-н Николай Василев. Според мен той определи кой какъв пост да заеме.
Искаме да помогнем на България, но не искаме да сме част от нещо, което не е синхронизирано. Икономиката без финансите е малко теория.
На Асен Василев му бе предложено министерство на екологията, като министър без портфейл. Ние изпитваме респект към това, че са победили на изборите и им желаем успех, да изпълнят нещата, както те си ги виждат добре. Това заяви служебният министър на икономиката Кирил Петков пред bTV.
Асен Василев разкри истинската причина защо отряза Слави!
"Дискутирахме директно с г-н Василев. Говорили сме с г-н Трифонов. Той избра нашите позиции и кой на какви министри да се поставим. Ние сме професионалисти по икономика и финанси. Дискусията бе с г-н Василев. Той има силни виждания, но приоритетите и начина, по който иска да се случат, се различават", обясни той.
"Идеята за балансиран бюджет не е оптимална. Когато се води война със сивия сектор, социалните мерки трябва да са спокойни. Трябва да се спрат големите кражби, а не да се водят дебати и войни", каза Петков.
Според него, корупцията е най-големия проблем и трябва да се спре на 0%.
"Ръководството трябва да се стреми за 0%. Не може да се тръгне с идеята, че малко е добре. Когато е малко, има и много. Не може един язовир, който струва един милион за ремонт, да се похарчат 2,3 млн. Не може да се докаже дали е нелегална корупция, но са изхарчени двойни ресурси. 630 млн за язовири, за ББР много милиони.
Не мога да кажа каква част от тези пари са се връщали, но човек който уважава държавата не трябва да го допуска. Говорим за милиарди", допълни служебният икономически министър.
"Ако този разговор го водехме в началото, когато заварихме банка, която дава несвойствени заеми, по-добре да я няма. Но сега, когато сложихме професионален мениджмънт и сме се фокусирали върху малкия и средния бизнес, тя има смисъл да остане. Канадската банка за развитие е страхотен пример.
Това е едно много добро оръжие, ако се използва по правилния начин. Ако не можеше да оправим, тя нямаше да ни трябва. Но когато вече тя може да работи правилно, не виждам защо да не се използва", обясни той по повод предложението на Слави Трифонов банката да бъде приватизирана.
"Това е основната разлика между нашата и тяхната икономическа мисъл. Ние смятаме, че ако нещо работи, трябва да го оставим. Искаме да сме максимално пазарно ориентирани. Нашият подход е по-практичен, а не е базиран на вярвания", каза Петков.
"Ако е приватизирана, това си става нормална банка. Това е ако на държавата не й дава банка за развитие. Като една малка икономика, трябва да сме фокусирани към иновациите. Когато влязохме в министерство на икономиката, аз се шашнах. Имаше реликви и несвойствени неща.
Имаме Агенция за иновации, която си стои там нова. Моята визия е, че това министерство може да стане министерство на икономиката и иновациите. Министерството на образованието има основна функция.
Идеята ни беше да направим един борд между икономиката и образованието и да поканим най-образованите българи в целия свят и да насочим икономическата стратегия. Нещата, които свършихме са в тази насока. Това е програма, която изисква две години", обясни той.
"Когато бях отвън си мислех, че има много изгнили елементи в правителството. Оказа се, че не е така. Това, което ме впечатли е че много от хората, работещи в държавния апарат, са много свестни. Ако се сложи правилният кабинет и няколко гнили ябълки се сменят, този апарат ще работи", заключи Петков.