Кристалина Георгиева: 3 проблема ще съсипят възстановяването на икономиката, ако не се случи това!

Днес има повече несигурност, отколкото преди няколко месеца, заяви шефът на Международния валутен фонд

„Понижението на ръста на световната икономика за тази година е действително малко и трябва да отбележим, че сме на път към възстановяване. Но тази констатация не изчерпва случващото се. Възстановяването е силно затруднено. Всъщност неотдавна го оприличих на ходене с камъни в обувките. Днес има повече несигурност, отколкото преди няколко месеца”. Това заяви управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева по време на семинар, част от Годишните срещи между фонда и Световната банка, със заглавие „Дебат за глобалната икономика”.

„Наблюдава се известна загуба на инерция в САЩ и в Китай, въпреки впечатляващото възстановяване. И най-важното, в момента три проблема се очертават по-ясно, отколкото в предишната прогноза.  

Първо, разминаването, за което предупредихме, става все по-устойчиво. Второ, инфлацията. Въпреки че я смятаме за преходно явление, тя създава много тревоги и приковава вниманието на политиците. И трето е повишаването на нивата на дълг, което е разбираемо, тъй като трябваше да подкрепим домакинствата и предприятията, докато икономиката беше в застой, като все повече се доближаваме до момента, в който този дълг трябва да започне да се обслужва“, обобщи управляващият директор на МВФ.

„Това, което казваме, е, че условие за това е да ваксинираме света и се придвижим до безопасно място, въпреки че има остатъчен COVID. Тази ситуация няма да задържа цели сектори и икономики, ще бъде преходна, но трябва да бъде наблюдавана. В доклада, който току-що публикувахме, съветът ни е „Бъдете бдителни”, заяви Георгиева.

„Защо отправяме това предупреждение? Защото може да се сблъскаме с ново явление. И ние търсим термина, с който да го обозначим. Въпросът е дали растежът е изправен пред ново явление — дали това е „инфлация на растежа“, тъй като някои страни и сектори бележат бърз ръст, но други изостават, прекъсвайки веригите за доставки и създавайки натиск върху цените. Дали това се дължи на обстоятелството, че сме генерирали толкова много спестявания в момента, в който икономиката беше в застой? Във всеки случай нашето послание за развитите икономики е, че е много вероятно до средата на следващата година да видим отстъпление на инфлацията, но отново при условие че се борим по-решително с пандемията“, добави тя, цитирана от Нова ТВ.

„По-важният въпрос обаче е как да съхраним единството на държавите членки на Фонда. Днес, по време на срещата на Комитета на МВФ, членовете бяха категорично обединени, фокусирани върху тези огромните предизвикателства, с които се борим. Непосредствени предизвикателства и такива, които са по-далеч на хоризонта, но са също толкова значими. 

Това, което е фантастично за МВФ, са 190 членове — големи и малки, богати и бедни страни — успяхме да изградим култура на ангажираност, която наистина се фокусира върху проблемите. Тонът в залата, трезвостта, с която обсъждахме неотложните въпроси на днешния и утрешния ден.

Много простото заключение, че днес политиците са изправени пред най-сложните непосредствени и дългосрочни предизвикателства и пред най-трудните компромиси и трябва да работят заедно — трябва да се учат един от друг. В противен случай всички ние ще се окажем в по-лошо положение“, каза г-жа Георгиева.