Нещо невиждано от 18 години се случва с цената на месото у нас
Това е най-бързото показване на цените от януари 2013 г. насам
Инфлацията постави 7-годишен рекорд. Годишната инфлация към края на януари е 4,2%, обявиха от НСИ. Това е най-бързото показване на цените от януари 2013 г. насам. Високата инфлация се дължи на поскъпването на храните, горивата и водата, както и на вдигането на цените на ресторанти, самолетни билети, фризьорски услуги и други, пише в. „Труд“.
При храните рекордьор е месото. За година цените на месото и месните продукти са нараснали с 18,9%, което е най-бързото им покачване от 18 години и половина насам. Голямо е поскъпването и при плодовете и зеленчуците – съответно с 12,2% и 7%. Цените на виното са нараснали за година с 4,8%, а на млякото и млечните продукти – с 4,2%.
Общото поскъпване на храните за година е със 7,8%, което е повече от увеличението на пенсиите. Заради ниските лихви по депозитите, които са близки до нулата, инфлацията реално топи спестяванията на хората и фирмите в банките.
Горивата за колите за година са поскъпнали с 10%, самолетните билети – с 11,7%, а водата за бита – с 4,8%.
Наред с повишаването на цените ръстът на икономиката се забавя. Брутният вътрешен продукт на страната за четвъртото тримесечие на 2019 г. е 32,372 млрд. лв. като нараства с 3,5% на годишна база, обявиха от НСИ. Това е най-слабият ръст на икономиката от една година насам. През предходните три тримесечия ръстът на БВП беше съответно с 3,9%, 3,8% и 3,7%. Причините за това е спад на инвестициите с 1,2% и на износа с 1,5% през последното тримесечие. Ръстът на БВП се дължи изцяло на потреблението, което нараства с 5% благодарение на увеличението на доходите.
Ръстът на икономиката на България е по-бърз спрямо повечето страни от ЕС. От обявените досега данни по-голям ръст на БВП е отчетен в Унгария (4,6%), Румъния (4,2%) и Литва (3,7%), а в Полша е колкото у нас – 3,5%.
Безработицата в страната продължава да намалява. През четвъртото тримесечие на 2019 г. безработицата е 4,1%, което е с 0,6% по-малко от същия период на предходната година. Безработицата вече е по-малка спрямо предкризисните нива от 2007-2008 г.