Нещо страшно се е случило с депозитите в банките през 2023 г., финансист каза какво
Всеки с такава дума депозит в банка е загубил покупателна способност около 30 лв., обясни Стойне Василев
Депозитите на домакинствата в банките в България са над 76 млрд. лв. На банките не им трябват пари в момента, има висока ликвидност и затова дават ниски лихви. Това обясни пред bTV финансовият консултант Стойне Василев.
„Инфлацията намалява, но цените продължават да се увеличават, просто с по-бавни темпове. Намаляване на цените няма да има, докато не дойде дефлация, а такова събитие не се очаква следващите 2-3 години“, коментира още Стойне Василев.
"Очакваме до 5 години инфлацията да е по-висока от средното, което е и за ЕС и за България", добави той.
„За последните три години – от началото на COVID пандемията, всеки със 100 лева депозит в банка е загубил покупателна способност около 30 лв.“, обясни финансовият консултант.
Той напомни, че има финансови инструменти, които носят по-високи лихви, но са по-рискови - индексни фондове или акции.
"Върху доходите нямаме контрол. Върху доходите имаме почти 100% контрол. Трябва максимално умно да изхарчим нашите пари, за всеки лев, който харчим, да получим повече. Да кажем с карта за лоялност, дават отстъпки. Купуваме същите стоки. Банките дават пакетни услуги.
Ако ползваме някакви услуги да теглим често от банкомат, да изберем такъв пакет, който включва повече безплатни тегления. Мобилните оператори - там също можем да ползваме повече мегабайти, повече минути, роуминг. И тогава ще получим повече за нашите пари", посъветва Василев.
Също така можем да разгледаме рекламните брошури на хранителните магазини, които така или иначе получаваме, и да намерим най-ниската цена за една и съща стока.
"Колкото и да планираме, идва декември, преди това идва Черният петък, Киберпонеделник, купуваме си някакви неща. Искаме да отидем на хубаво място, богата трапеза, хубави подаръци. И ако не сме го планирали предишните месеци, наистина разбърква бюджета, защото повечето фирми дават още преди Коледа дават заплатите и до края на януари трябва да работим с тези пари", посочи консултантът.
"Просто трябва да седнем и да кажем - това са парите, които ни остават, и да видим как да изкараме януари. Да започнем с тези, които са задължителни - наеми, битови сметки, и да видим тези, от които може, да орежем малко", добави той.
"Може да останат пари и за почивка, но трудно. Не може от всичко. Или решаваме да купим повече подаръци и да посрещнем празниците вкъщи, или може би къща за гости", посочи Василев.
По думите му продължава най-голяма част от парите на българите да отива за храна. Също така за коли, ремонти вкъщи, което пък е основна причина за теглене на кредити. Кредитите се увеличават тази година. Има и голям дял на сивата икономика - около 30-35%, който е устойчив в последните 15 години.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук