Да се въведе данъчно облагане върху електроенергията за бита, за да се ограничи потреблението на ток. Това предложиха експерти от Световната банка по време на дискусия от „Инициатива 2020”, предаде Дарик. Участниците обсъдиха възможностите за повишаване на енергийната ефективност у нас на фона на финансовата криза.
Най-сериозният проблем пред българската енергетика е ниската ефективност, коментираха експерти. Според тях българите използват твърде много ток, тъй като той е твърде евтин. В България няма и достатъчно строги правила за строеж и изисквания за енергоспестяването в домовете, смятат енергийните експерти. Страната ни все още е най-нефекективната в енергийно отношение в Европа с 1,19% от БВП енергийно потребление. За сравнение Германия потребява едва 0,17% от своя БВП. Енергийните специалисти са категорични, че трябва да свием потреблението на ток дори с непопулярни мерки като облагане с акциз и поскъпване на електроенергията за бита. В момента с данък върху потреблението на енергия се облага само индустрията, но не и битът. /БЛИЦ