Проф. Дуранкев накара всички да изтръпнат, какво каза за САЩ и България

Външният ни дълг набъбна доста. Гледайте САЩ, мислете за България. Вашингтон харчи повече за лихви, отколкото за Medicaid или обезщетения за ветераните

По време на президентския дебат в САЩ и двамата кандидати говориха за икономическите си идеи, но нито един не изложи план за това как ще финансират програмата си за САЩ или как ще се справят с набъбващия национален дълг от 35 трилиона долара. Това написа в профила си във Фейсбук проф. Боян Дуранкев.

Ето какво написа още той: 

Тъй като лихвените разходи по дълга са на път да достигнат исторически върхове през следващото десетилетие, фискалното бъдеще на САЩ е критичен въпрос за следващия президент.

Тъй като лихвите по дълга нарастват, те ограничават важни публични и частни инвестиции, които могат да гарантират икономическия растеж.

Американският бюджет вече харчи повече за лихви, отколкото за Medicaid или обезщетения за ветераните, и тази фискална година беше първата, в която разходите за лихви надминаха това, което САЩ изразходват за отбрана!

САЩ са пред голяма фискална криза, а и доларът по този начин олеква.

Мислейки за България, очаквам политиците ни да се обединят с обещанията за гигантски нови проекти: 3,5% от БВП за посърналата, но ненаситна отбрана; изграждане и поддържане на магистрали (и Варна-Бургас); обновяване на ЖП транспорта; нови 3 тунела под Стара планина, 5 моста на Дунав и 6 над Перловската река; българо-македонски космически полет; още 180 частни болници, за да точат Здравната каса до безкрай; в пъти по-високи заплати и пенсии, помощи за майки, татковци и други с деца и т.н. До безкрай!

Но и българският външен дълг набъбна доста, всеки нов милиард нагоре вече ще е вреден за фискалното здраве; не е лошо да се планира ежегоден спад на външния дълг поне с 0,5 процентни пункта!

Нямало пари ли?

От вредното управление на Тройната коалиция (2005 г.), през индиговото управление на ГЕРБ и до служебните правителства, продължаваме да се хвалим с ниски и плоски данъци.

Време е за данъчна реформа и яко облагане на свръхбогатите; това не пречи минималната работна заплата да се облага с по-нисък процент - 8% примерно, но всеки е длъжен към своята страна.

Необходима е смела данъчна реформа, смело очистване на авгиевите съдебни обори, за да се тикнат в зандана корупционерите от първия ред!