Топ финансист разби на пух и прах митовете за приемането ни в еврозоната
Причините за високата инфлация в България според Боян Дуранкев са няколко, като едната е естественото изравняване на нивото на цените в страните от Европейския съюз
България е с една крачка напред по пътя й към еврозоната, но тя не е достатъчно добре подготвена и вероятно до 2026 година няма да отговори на критерия за инфлация. Това каза в ефира на Радио "Фокус“ преподавателят в УНСС и във Висшето училище по застраховане и финанси проф. Боян Дуранкев.
Поредният конвергентна доклад на ЕЦБ, излязъл на 26 юни и измерващ как страните кандидати за членове на еврозоната изпълняват критериите, се отнася освен за България, и за Чехия, Унгария, Полша, Румъния и Швеция.
"Това е последният вагон от 6 страни, който се придвижва към еврото, разбира се, всеки от пътниците с различна скорост.“
Според данните от доклада 6-те страни са обединени от това е, че инфлацията е над референтната стойност, което е основното икономическо препятствие за държавите от Централна и Източна Европа по пътя им към еврото.
"Що се отнася по другия критерии – за съвместимостта на националното законодателство с договорите и устава при отчитане на условията и тълкуванията му, единствената страна, в което това нещо е изпълнено, това е България,“ обясни той.
Причините за високата инфлация в България според икономиста са няколко, като едната е естественото изравняване на нивото на цените в страните от Европейския съюз.
Второто нещо, което повишава цените на стоките в България, това е корпоративната българска алчност, която непрекъснато увеличава цените.
И третото нещо, това е безогледно харчене на българите за стоки за бита и влагане на пари в недвижими имоти, т.е. търсенето е все още е много силно и интензивно в България, което и води до повишаване на инфлацията. "Очевидно е, че това ще бъдат фактори, които и тази, и следващата година ще ни държат извън еврозоната.“