Пролетта дойде и шофьорите пак изреваха, нов удар по джоба им

Смяната на гумите за лятото поскъпна с около 10%, причината - покачването на горива, ток и заплати

https://blitz.bg/ikonomika/proletta-doyde-i-shofyorite-pak-izrevaha-nov-udar-po-dzhoba-im_news1150032.html Blitz.bg
© Ahsanjaya / Pexels

Неприятна изненада за всички шофьори. 10% по-скъпо излиза тази година смяната на гумите. От бранша обясняват по-високите цени с поскъпването на горивата, електроенергията и индексирането на заплатите.

Любомир току-що е сменил зимните гуми с летни. Забелязва увеличение на цените. В София услугата за масовите размери 16, 17, 18 цола излиза между 50 и 80 евро за четири гуми.

Марин Сираков – търговски представител на център за гуми: "Услугата за смяна има увеличение в рамките на около 10%, което се дължи съответно на поскъпване на електроенергия, горива, консумативи и заплати на хората. На гумите като артикул по-малко от 3 до 5%."

Държавата “от засада” превръща хиляди добросъвестни шофьори в престъпници

В Русе цената е между 35 и 60 евро. Някои сервизи обаче, не са увеличили цените, с цел да запазят клиентите си.

Славчо Аврамов – собственик на автосервиз: "Повишиш ли си цените, изгонваш си клиентите. Леко повишение на цените почти навсякъде има, защото се повишиха заплати, осигуровки, материали."

С цел да избегнат разходите за смяна масово шофьорите започват да купуват всесезонни гуми. Според експерти обаче, те не са най-добро решение. Основната причина е климатът в България, защото има както много студени, така и много горещи дни.

Внимание, шофьори! 1.7 милиона коли блокират пътищата за 1 май и Гергьовден

Марин Сираков – търговски представител на център за гуми: "Най-честата причина като цяло е финансова икономия, в крайна сметка монтирайки всесезонни гуми вие спестявате два пъти монтаж и демонтаж годишно."

Както при зимните, така и при летните гуми има изисквания, на които трябва да отговарят. Летните гуми трябва да имат грайфер от поне 1,6 мм и каучукова смес, подходяща за температури над 7 градуса. Важно е да са съобразени с размерите на автомобила ви.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Още по темата
Коментирай
2 Коментара
highwayman
преди 1 месец

Мен пък за едно лепене на гума с демонтаж, монтаж и баланс ме подстригаха с 13 евро.

Откажи