Цената на… рахата: 80 бона за живот на село и работа в града
Все по-голямо е търсенето на имоти по селата в Родопите, но сделките обаче са в пъти по-малко
80 000 лева за рахата – работиш в града, но живееш на село, сред природата. Груба сметка на инвестицията вместо в апартамент, в имот с двор в крайградско село.
„Купихме малка двуетажна къща с доста просторно дворно място за 50 000 лева. Около 30 000 ни излезе ремонтът на покрива, както и стягането на сградата, ремонт в стаите и банята.
Вече дори започнахме да обработваме земята на двора.
Приключим ли окончателно с ремонта, направо се пренасяме да живеем. 10-15 минути е разстоянието до областния град. След работа обратно“, споделя семейство от Кърджали, цитирано от „Родопи voice“.
Прекарало почти целия си живот в града. Решило е обаче да промени ритъма.
„Възрастта напредва, стресът е голям. По-добре спокойствието на село след работния ден, отколкото задушаващия град и шумни съседи“, допълва още.
Все по-голямо е търсенето на имоти по селата в Родопите. Сделките обаче са в пъти по-малко.
Причините: цените, които се покачват паралелно с тези в градовете; собственици, които са зад граница; многото наследници, които не могат да се разберат помежду си.
Естествено най-търсени са имоти в крайградските села. И вече не става въпрос за вила за през уикенда, а жилище, което да е в основната на концепцията „Работа в града, спокоен сън на село“.
„Идваха чужденци да разпитват за имоти. Едно младо семейство, но тук не се продава. Една къща само има, но цената ги отказа. 50 000 евро, но състоянието на сградата е такова, че почти още толкова ще трябва да се вложат за ремонт“, споделят жители на село Невестино, което е на около 2 километра от входа на Кърджали.
В най-голямото село в община Смолян-Смилян, триетажна къща се предлага за 120 000 евро. 309 кв.м застроена площ, с двор от 921 квадрата. Облагороден парцел, обзаведена сграда с двуетажна селскостопанска постройка към нея.
Имоти има и на далеч по-ниски цени, но при тях инвестицията в ремонт ще излезе в пъти повече. И все пак, най-големият проблем за решилите да станат селяни е, че трудно се откриват собствениците, за да се стигне до пазарлък и сделка.
Повечето хора от години са извън страната.