Цюрих е най-скъпият град в Европа, а къде е София? СНИМКИ

След приемането на България в еврозоната се очаква да се увеличат европейските граждани, които ще купуват имоти у нас

София е на 101-во място сред европейските градове със средна цена от 2693,45 евро на квадратен метър за апартамент в центъра на града.

Това е над 9 пъти по-евтино, отколкото е квадратният метър на апартамент в Цюрих, който е най-скъпарският сред изследваните жилища в европейски градове.

Класацията за пазара на имотите за април 2024 г. на европейските градове бе предоставена от Добромир Ганев, дългогодишен председател на Националното сдружение за недвижими имоти.

Класация

В Европа най-голяма е цената за квадратен метър на жилище в Цюрих – 25 142,01 евро.

На второ място по скъпотия е Женева, с цена 18 498,82 евро на квадратен метър.

Следва Лондон с 16 372,63 евро на кв. м.

Чак на шесто място е Париж. Там квадратният метър се предлага за 11 908,00 евро, което е 4,2 пъти по-скъпо, отколкото подобен апартамент в София. 

На 123-то място се нарежда град Варна. Там същото по-големина жилище върви от 1958,51 евро за квадратен метър. 

От другите български градове в класацията са включени Бургас, където квадратен метър на подобен апартамент струва 1719,25 евро и градът е на 130-о място по скъпотия. Пловдив е на 136-о място и там квадратният метър върви по 1566,32 евро, което 10,7 пъти по-евтино, отколкото в Париж.

Гърция

Българите са се юрнали да купуват имоти в Гърция. Масово се говори, че били по-евтини. И.В., от София, се хвали, че преди година си купил място от 1 декар и половина с малка къщичка в Офринио за 45 000 евро. Сега е хвърлил око на апартамент в Атина.

Доста са нашенците, които закупиха имоти в Гърция, потвърди Добромир Ганев пред "Телеграф".

По информация на сдружението сделките за имоти, сключени от българи в южната ни съседка, са около 10-15 хиляди.

Сега може да са се увеличили, коментира Ганев.

„Страната е приятелска, с хубави места за плажуване и прекарване на времето, добра храна и отзивчиви хора, мнозина почиват по няколко пъти в годината в Гърция“, обясни Ганев. Той отбеляза и факта, че голяма част от собствениците на хотели знаят и ползват български език.

Другото място, където нашите хора купуват имоти, е Лондон, защото децата им са учили там.

Тенденцията си оставала и в момента, но продажбите са по-малко. Нидерландия е също привлекателна за българските купувачи, въпреки че там пазарът е много сложен с липса на предлагане.

„Там има голям проблем с  достъпността на жилищата. Докато България е една от най-достъпните дестинации. Нашите основни четири града са в топ 5 по достъпност в Източна Европа“, каза експертът.

Според него след приемането на България в еврозоната се очаква да се увеличат европейските граждани, които ще купуват имоти у нас.

„Ще има по-голям интерес поради по-лесния начин за придобиване на собственост“. 

Наемите на жилища в момента са с 20-30% ръст на цените. След пандемията студентите, които са съществена част от пазара на наеми в големите градове, се върнаха в аудиториите. Краткосрочното отдаване в туристическия сектор също подобрява пазара.

В столичния район „Кръстова вада“ примерно вноската за погасяване на кредит за жилище е 1290 лева, а наемът на подобно жилище е над 1300 лева, съобщи Добромир Ганев.

Таблица

Средна цена на кв. м за апартамент в центъра на града в Европа за април 2024 г.