В Хърватия май вече не се живее, сиренето поскъпна с 35% в евро
Влизането в Шенген носи големи ползи и спомага туризма на Хърватия, превозвачите също ще усетят много облекчения, а хърватските стоки ще бъдат по-достъпни на европейския пазар
От седмица Хърватия е член на еврозоната и Шенген. За да се намалят притесненията у нас, че в еврозоната е възможно всичко да поскъпне, служебното правителство направи няколко рекламни посещения в страната, която вече използва общата европейска валута.
В първите часове всичко в 4-милионната страна изглеждаше наред. Дни по-късно обаче вече се говори за поскъпване в магазините. Как се отразяват еврото и Шенген на Хърватия - темата в "Говори сега" коментират от "Сий Нюз".
Тепърва се очакват мерки на правителството за овладяване на цените, каза тя. Първите официални резултати обаче сбъдват големите страхове на хората.
По данни на държавния инспекторат повишаването на хранителните стоки и основни продукти е от 3 до 19%, цените в ресторантите и хотелите са се увеличили до 10%, но при различните видове услуги увеличенията варират от 10 до 80%. По думите на журналиста причината е това, че през изминалите години въпросните търговци и фирми не са увеличавали цените на услугите си.
"На уебстраниците на големите западни вериги се качват гневни коментари от потребители със снимки от касовите бележки преди и след влизането на Хърватия в еврозоната. В една конкретна верига цената на сиренето се е повишила с 35%, на други места виното е поскъпнало двойно".
Търговците обясняват поскъпването с инфлацията и увеличаващите се разходи, но аргументите им не е достатъчно добре мотивирано и за хората това е голям шок.
"Премиерът апелира към отговорно отношение и връщане на цените към състоянието им от 31 декември", казат още от "Сий нюз".
Липсата на валутен борд не е причината за увеличенията, коментира още тя. Влизането и в еврозоната, и в Шенген, е консенсус на всички големи хърватски партии въпреки принципните им разногласия.
Политиката на централната банка и на финансовото министерство е била да се следи много строго дисциплината на държавните финанси.
"Курсът на куната последните 20 години беше държан в много тесен коридор спрямо еврото и фактически бе почти фиксиран", посочи журналистът.
Влизането в Шенген носи големи ползи и спомага туризма, който допринася 1/5 от брутния вътрешен продукт на Хърватия. Превозвачите също ще усетят много облекчения, а хърватските стоки ще бъдат по-достъпни на европейския пазар.
"Тази държава бе европеизирана много отдавна. Голяма част от депозитите, спестявания и външния дълг се извършват в евро. Много хървати от северната част на страната работят в Словения и Австрия и пътуванията им ще се обекчат значително", посочват от "Сий нюз".
Куните могат да се обменят за евро без никакви такси до края на 2023 година.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук