За тол системата: Транспортният бранш останали шокирани от... (ВИДЕО)

Шефът на тол управлението: Трябва да обърнем пирамидата за финансирането на пътната инфраструктура

https://blitz.bg/ikonomika/za-tol-sistemata-transportniyat-bransh-ostanali-shokirani-ot-video_news667535.html Blitz.bg

Основателни ли са притесненията на превозвачите и ще се вдигнат ли цените на бързооборотните стоки и услуги заради въвеждането на тол системата. Темата в студиото на  предаването "Всичко коз" коментира проф. Олег Асенов – директор в националното тол управление към Агенция "Пътна инфраструктура" и инж. Васил Рангелов - зам.-председател на Научно-техническия съюз по транспорта.

"Технически на 16 август ще бъдем готови за въвеждането на тол системата. Как ще бъде въведена... В момента водим интензивни разговори и с транспортните фирми, за да видим как ще стане. Чисто технически обаче няма индикации, че ще има проблеми", заяви шефът на тол управлението Олег Асенов.

"Ние стоим зад тол системата. И много желаем в края на август да се поздравим с нейното стартиране. Всичко обаче показва, че върви към готовност за започване, но да си признаем сме пропуснали една грешка и тя е човешкият фактор. Изпускаме главния момент, че ценовата политика не може да бъде диктувана от един естествен монополист,  какъвто е АПИ, а трябва диалог", каза от своя страна инж. Рангелов.

В момента дневните винетки за камиони струват 23 лева. Според новата система плащането ще е на километър, като за малък камион сумата за ден може да достигне 28 лева, а за един голям камион с над 4 оси - до 238 лева за камион.

"От обявените цени от АПИ има шок в бранша поради неочаквано високи ставки за автомобили от 12 тона нагоре", заяви Рангелов.

"Предложените тарифи са базов консервативен модел, който е подложен на дискусия. Категорично ще има развитие на този модел. Предстои развитие. Има и различни ставки за различните екологични класове, където има резерв", отговори Асенов.

"Знаем, че в момента пътната инфраструктура се финансира от леките автомобили. Този модел трябва да се смени. Дали тази е най-добрата, предстои обсъждане, но трябва да обърнем пирамидата и моделът да се промени и тази инфраструктура да се самофинансира", каза още шефът на тол управлението.

"Пропускаме нещо съществено. Има доклад на Световната банка на принципа за внедряване на стъпка по стъпка на тарифите. И примерно може да се започне с 60%  от тарифата. Министерството са пропуснали този доклад", каза Рангелов.

"Подобен подход не е неизвестен. В момента ние имаме 100-процентовия модел, който може да бъде трансформиран. Как обаче ще бъде трансформиран, текат преговори", отвърна Асенов, като изтъкна, че и споменатият не се изключва.

"Мога да кажа, че един килограм пренесен по тази тарифа ще доведе до 1 стотинка оскъпяване на този килограм. Анализите са на масата", каза още Олег Асенов.

По думите му процесът на разговори не тече гладко, но такива все пак има.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай