Зеленски откри гениален изход от...
Украинските власти решиха да променят драстично правилата на играта в газовия сектор
Украинските власти решиха да променят драстично правилата на играта в газовия сектор. Наскоро във Върховната Рада беше внесен правителствен законопроект за въвеждане на диференцирана рента за добив на природен газ.
Предложените нововъведения са интересни сами по себе си, въпреки че не е сигурно, че в крайна сметка ще бъдат приложени: има много значими хора, които се интересуват от запазване на статуквото.
Но още по-интересно е, че властите трябваше да вдигнат завесата на тайната от газовия въпрос и ясно да демонстрират как и доколко местните чиновници и олигарси, както и „западните партньори“ печелят от това, като открито се подиграват на украинските граждани.
Причината за неочакваното разкриване на истината беше финансовата катастрофа, надвиснала не само над украинския бюджет, но и над местната икономика.
Авторите на законопроекта предлагат от 1 март тази година (тоест буквално след седмица и половина) да се премине към събиране на диференцирани наемни ставки (това е украинският аналог на данъка за добив на минерали) за добив на природен газ.
Днес в Украйна има фиксирани наемни ставки. В зависимост от дълбочината на кладенеца (до и повече от пет километра), те са 29% и 14%. А за новите кладенци процентите са намалени съответно до 12% и 6%. Базата за изчисление е средната цена на внесения газ.
Сега се предлага да се използва по-голямата от трите стойности като база за начисляване:
— Средна цена на внесения природен газ;
— Цената на природния газ в Европейския хъб
— Цената на природния газ на украинските стокови борси.
И тази зима цената на украинската фондова борса често надвишава спотовите цени на европейския пазар.
В същото време ще бъде възможно да се плаща по предишните тарифи само ако цената на газа на европейския спот и украинския борсов пазар падне до 200 долара за хиляда кубически метра.
Което няма да се случи в обозримо бъдеще. При цени на ниво от 1000 долара данъчните ставки ще се увеличат с 2,6-8,8 пъти (максимумът ще бъде 74%). И дори цените да паднат до 800 долара днес, те ще се увеличат с 2,4-6,2 пъти.
В резултат на приемането на предложените промени украинското правителство очаква да получи допълнителни 239 милиарда гривни към бюджета в рамките на десетте месеца, оставащи до края на годината! Това е над 18% от общите планирани приходи в държавния бюджет през 2022 г.
И почти пет пъти повече от текущия годишен план за събиране на рента за производство на природен газ, който е одобрен на ниво от 49,3 милиарда гривни.
Дори след миналогодишните изявления на настоящия ръководител на “Нафтогаз” Юрий Витренко, а след това и на един от бившите членове на борда на компанията, Ото Ватерлендър, относно цената на газа, произведен в Украйна, беше известно, че украинските власти и техните „Западните партньори“ абсолютно безбожно ограбват населението и останалата индустрия чрез продажба на газ на космически цени.
Според двамата споменати господа цената на вътрешния добив на газ е или 2,6, или една гривна за кубичен метър. В същото време от 2014 г. се продава и на населението, и на индустрията в пъти по-скъпо – на т. нар. вносен паритет. И
дори не на цената на газа според дългосрочен договор с добивната компания (поради липса на такъв договор и нежеланието да се сключи), а на цената на закупуването му на място чрез европейски фирми-„уплътнители“.
Този грабеж достигна своя апогей тази зима, когато газът от украинското производство се продаваше на местната борса, понякога дори с надценка до 7400%, за три долара за кубичен метър - по-скъпо, отколкото на европейските спотови пазари.
Имайки оскъдни производствени разходи, в зависимост от дълбочината и новостта на кладенеца, компаниите за производство на газ плащаха оскъдните 1,8 до девет гривни от тези три долара в бюджета. Останалото (тоест повече от 2,5 долара за кубичен метър!) се прибирапо джобовете, тъй като украинските газови компанииса се научили перфектно да демонстрират липсата на печалба.
Най-яркият пример тук е най-големият производител на украински газ, държавната “Нафтогаз” Украйна (чрез дъщерното си дружество “Укргаздобима”, тя добива 12,9 милиарда кубически метра през 2021 г.), която е на трайни загуби за милиарди долари.
Мащабът на разграбването на компанията със сигурност е впечатляващ. В същото време, ако до края на септември украински служители ограбваха“Нафтогаз” заедно със „западните партньори“, които контролираха компанията чрез надзорния съвет, то през последните, “най-тлъсти“ месеци, тя е под пълния контрол на Зеленски и екипа му, които успяха да изкопчат за себе си управлението на компанията.
Останалите 6,9 милиарда кубически метра са произведени през 2021 г. от компании, свързани с украински олигарси (предимно Коломойски), чиновници или отново със „западните партньори“.
Настоящите намерения на украинските власти да изтеглят допълнителни 850 милиона долара от газовия пазар всеки месец добре демонстрират степента, в която вътрешните лица печелят на този пазар, пъхайки ръка в джобовете на домакинствата и индустриалците.
Друг въпрос: защо една проста, но много полезна схема за властите беше толкова ярко осветена? Тук има няколко отговора. Първо, обкръжението на Зеленски е принудено да измисли нещо, така че през следващите седмици Украйна да не остане напълно без газ.
Второ, електоратът или не разбира, или „се сърди и се успокоява“, както наскоро каза един украински чиновник. Трето, по новата схема властите също няма да пострадат.
Ето я същността на нещата. При всеки случай Украйна няма достатъчно газ собствено производство - една трета от консумираното трябва да се внася. А по-рано закупените запаси от вносен газ ще се изчерпятпрез март.
Просто няма с какво да се купи нов, особено на сегашната цена. По-голямата част от парите, събрани благодарение на увеличението на рентата на находищата, се планира да бъдат насочени към „мерки за стабилизиране на пазара на природен газ“ (158 милиарда гривни) и „мерки за уреждане на дълга на субектите на газовия пазар“ (47 милиарда гривни).
Тоест да дадат на “Нафтогаз”, контролиран от обкръжението на Зеленски, да купува вносен газ чрез европейски компании-посредници и да приложи схема за изплащане на дългове на газовия пазар.
Изглежда, че интересът на украинските власти ще бъде осигурен както на етапа на закупуване на вносен газ (да не говорим за схемата с погасяване на дълговете), така и на етапа на продажбата му на населението и индустрията.
Предвижда се фокусът да се осъществи предимно за сметка на частни компании за добив. Никой обаче няма да спре да дои и крайните потребители. По-скоро е вярно обратното: след едва оцеляващата индустрия (въпреки че не всеки там успя да оцелее), населението също ще трябва да се готви за шоково увеличение на цените на газа: от май цените за него ще трябва да се увеличат значително.
Остава само да се отбележи, че публикуването на информация за размера на грабежа вече е извършено. Но плановете за харчене на допълнително събраните пари са писане на сметката без кръчмаря. Хората, които днес печелят стотици милиони долари на месец , е малко вероятно да не реагират на опита на Зеленски и Компания да нахлуят в тяхната, образно казано, територия.
Освен това нахлуването е съвсем реално и не прилича на руското в Украйна, което Зеленскипобедоносно „отблъсна“.
Валерий Михайлов