Социолог заплете голяма интрига за вота и новото правителство: Слави, ГЕРБ и БСП ще...
На този етап не може да се каже какво ще се случи, това е само моментна снимка, а не прогноза, категоричен е Първан Симеонов
"На този етап не може да се каже какво ще се случи на предстоящия вот. Случилото се около отказа на Слави Трифонов да влезе лично в политиката има няколко аспекта, с доверието към Борисов и служебния кабинет е изненадващо", това заяви политологът Първан Симеонов, изпълнителен директор на "Галъп интернешънъл болкан".
По думите му Патриотите имат шанс за парламента, а кабенет може да бъде съставен и от БСП.
Ето какво още каза политологът Първан Симеонов в интервю за "Стандарт":
- Господин Симеонов, освен "Галъп", вече още една агенция даде моментна снимка на това, което би се случило, ако изборите бяха утре - "Има такъв народ" получава еднакво или в рамките на статистическата грешка малко повече от ГЕРБ. Ще продължи ли ръстът на подкрепа за партията на Слави Трифонов?
- Процесът всъщност е двоен - веднага след изборите продължи ръстът на "Има такъв народ" с нормалната инерция, тъй като общественото мнение следва победителя. Също така, от известно време насам, заедно със санкциите по закона "Магнитски" и действията на служебния кабинет спада и подкрепата на ГЕРБ.
Ефектът от всичко това е, че изглеждат с изравнени шансове за победа, но на този етап не може да се каже какво ще се случи, това е само моментна снимка, а не прогноза. Както и не можем да кажем какво ще бъде отражението върху избирателите на факта, че Слави Трифонов няма да се кандидатира лично. Това бе само частично уловено в нашето теренно изследване.
- Според Вас има ли вероятност поддръжниците на Слави да оттеглят подкрепата си, след като той лично не встъпва в политиката?
- Това няма да отблъсне положителната подкрепа, а по-скоро ще забави ръста. Просто защото част от вота за Слави Трифонов е личен. От друга страна обаче, доста голяма част от вота за Слави Трифонов е анти-ГЕРБ вот. Така че тези гласове, които евентуално ще се загубят като личен вот, ще бъдат наваксани от другаде. Но реакцията е ясна, че ако и Трифонов лично беше участвал, подкрепата щеше да бъде още по-голяма.
- Дали следващият парламент може да излъчи правителство?
- Шанс има, има и обществено желание, макар че няма да е лесно. Това правителство няма да е най-лесният вариант за упражняване на властта. Няколко неща се промениха от изборите насам - има нови избори, което означава, че на хората едва ли ще им се ходи на трети, дори и ако те съвпаднат с президентските.
Второ, вече има ясни сигнали от повечето партии, че каквото и да става, те ще правят правителство. Трето, президентът даде един нелош прототип в лицето на служебното правителство, който би могъл да бъде претворен при добро желание в едно истинско правителство.
Така че нещата вървят по-скоро към правителство, но това показва логиката. А какво ще реши например Слави Трифонов, не ми е ясно.
- Има ли шанс т. нар. партии на протеста да получат мнозинство в този парламент?
- Има. Ако изборите са в момента, те няма да получат мнозинство, но изборите са след две седмици, така че има време. Иначе ако не успеят, ще има БСП. И тук шансът на Трифонов е, че в служебния кабинет, създаден от Румен Радев, вече има някаква червена съставка, така че на него няма да му се налага тепърва да я търси. Но за момента това са само хипотези.
- Лансират се хипотези за президентска република..
- Мисля, че засега това не са нищо повече от лични мнения на анализатори.
- Кои други партии имат шанс за парламента, които не бяха в предишния?
- Патриотите. Имат всички изгледи, защото подкрепата, която те имат този път, е твърда подкрепа. Не забравяйте, че преди това имаше борба за външни публики от страна и на ВМРО, и на Обединени патриоти. Сега с обединението си в коалиция те имат възможност да се фокусират върху вътрешните си публики, да работят с тях и да ги стягат.
Имат всички шансове да влязат, а при една ниска изборна активност, която не е изключена, има вероятност този резултат да се окаже доста по-добър. Още повече, че при тях мина вътрешното пренареждане, преформатиране и укрепване, така че като гледам социологическите резултати от май месец насам, трябва да наблюдаваме случващото се с тях с повишено внимание. Има и други малки формации, но при тях като че ли не се забелязват някакви ярки тенденции.
- Какво е, според Вашите проучвания, отношението на хората към рокадите, които прави служебният кабинет? И въобще към всичко, което прави до момента?
- Обществото гледа добре, но тук трябва да се направи едно много важно уточнение. Ако се пита за доверието и оценката на правителството в България и се гледат трендови данни месец след месец, или на тримесечие, както правят много от нас, ще видите, че има рязко подобряване на отношението към правителството. Защото обществото първо свиква с идеята, че има ново правителство. Защото то първо трябва да се настрои и да спре да мисли за Борисов, а да започне да мисли за Румен Радев.
А ако въпросът е поставен изрично: "Каква е Вашата оценка за служебното правителство?", тоест накарате хората да се фокусират, да си припомнят, да се усетят, че има ново правителство, ще получите одобрение в съотношение две към едно. И в това няма нищо чудно, то се дължи на простичкия факт, че това е правителството - продукт на миналогодишните протести, които също бяха подкрепяни в съотношение две към едно.
Въобще това е структурата от много време насам - около 30 на сто подкрепят Борисов, а 60-70 на сто подкрепят всичко, което е анти-Борисов. Това е линията в страната поне от една година насам.