Има политически сили, които се опитват да яхнат протестите, каза в интервю за "Панорама" премиерът Сергей Станишев. Той цитира столичния кмет, който казва "Докато не падне това правителство, земеделците ще протестират". Той не се държи като кмет, а като лидер на партия, като политик, е мнението на Станишев.
Опитват се чрез манипулации и слухове да организират протести на различни съсловия. Аз с голям интерес наблюдавам кой ще се опита да възседне недоволството на полицаите, каза премиерът. Но както видяхте, коледни надбавки има, добави той. Министър Миков винаги е отстоявал интересите на полицаите. Тази година са ремонтирани много полицейски управления. Догодина се планират още ремонти.
Искам да благодаря на българските полицаи, че те защитиха честта на пагона, каза Станишев.
В последната "Панорама" за 2008-ма година премиерът коментира срещата си със зърнопроизводителите и изтъкна, че има явна промяна към по-добро: "За десет години общата земеделска субсидия беше един милиард лева. Само за тази година тя е около 800 милиона лева, догодина ще бъде 1,2 милиарда лева. Има явна промяна към по-добро. Достатъчно е да погледнете тракторите и машините, с които дойдоха земеделците, за да видите, че секторът се развива, уточни той.
Днес се срещнах със зърнопроизводителите и им казах какво мога да направя аз за решение на техните проблеми. Януари месец планирам цяла поредица от срещи с представители на земеделски организации, за да видим какво можем да направим за земеделския бранш, допълни министър-председателят.
Виждам опити да се дестабилизира държавата само и само да се дойде на власт предсрочно. Никога не съм употребявал епитети към кмета на София, каквито той е употребявал към мен. Аз съм го поканил на публична дискусия, каза още Сергей Станишев.
Ясно е, че мащабите на идващата криза ще бъдат дълбоки. Тя идва отвън. Ние сме много отворена икономика и няма как кризата в наши търговски партньори да не се отрази и у нас. У хората и фирмите има едно очакване, но икономическата криза все още не е настъпила. Това не е случайно, това се дължи на една последователна политика, смята той. Трябва да гарантираме спестяванията на хората, стабилността на лева. България, за разлика от други страни, не е принудена да взима радикални икономически мерки.
За българския икономически бум има много фактори. По икономически растеж се нареждаме на трето място в ЕС. Подписахме споразумения за възобновяемите източници, което е резултат на много работа. През 2009 година първо ще гарантираме стабилността на държавата, на нейната финанси. Имаме много добре обезпечена финансово инвестиционна програма за реалния сектор.
Поръчал съм на министрите да ми предоставят инвестиционни доклади министерство по министерство, допълни той. Ще изискам от министър Желев да гарантира, че средствата за фонд „Ин витро" ще отиват там, където трябва. Трябва да установим защо в България тези процедури са в пъти по-малко ефективни, отколкото в други страни. Трябва да има ясен механизъм за контрол по този процес, подчерта Станишев. Задавам си въпроса, защо протестите са само към Министерски съвет. Ние носим своята част от отговорността, но такава отговорност носи и Столичната община, която издава разрешителните за строеж в Студентски град например. Аз не приемам задаващата се кампания, че всички депутати са безделници, защото ги познавам и една част от тях наистина работят усилено, уточни министър-председателят. Тук опираме и до отговорност на медиите и на политически и шоу предавания - трябва да има някаква мярка. Медиите винаги са опозиция на властта, но те са длъжни да предават обективно нещата. Винаги съм приемал упреци към себе си и съм се придържал към добрия тон, което не може да се каже за някои други политици, подчерта той. Аз съм еврооптимист по натура и вярвам в европейския проект. Като министър-председател съм длъжен да работа за това, след дълъг период на преход, България да достигне европейските стандарти. Мисля, че нашата работа дава резултати, но винаги има какво повече да се иска. Никой не може да отрече свършеното, особено в последната половин година". /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.