Топ бизнесмен пред БЛИЦ live: Цените на колите ще се вдигат и през 2023 г., а еврото... ВИДЕО
Атанас Фурнаджиев управител на най-престижната автомобилна компания в България - "Мото - Пфое" с гореща финансова прогноза пред новия подкаст БЛИЦ live
Атанас Фурнаджиев е управител на най-престижната автомобилна компания в България - "Мото - Пфое". Бизнесменът е финалист в реномираната надпревара "Мениджър на годината", а освен това е вицепрезидент на БФС и председател на федерацията по биатлон.
Новият подкаст БЛИЦ live потърси г-н Фурнаджиев, за да чуе неговата прогноза за финансовата 2023 г., ще продължи ли галопирането на цените, какво се случва с автомобилнат индустрия и как ще се отрази въвеждането на еврото върху българската икономика.
Ето как г-н Фурнаджиев отговори на въпросите на управителя на медията Ивайло Крачунов.
- Г-н Фурнаджиев, ще продължат ли да растат цените на автомобилите и през следващите години?
- В момента се намираме в една парадоксална ситуация, в която има глад както за нови, така и за употребявани автомобили. Това се дължи на прекъснатите доставки на редица компоненти, от които зависи производството на автомобили. Причините основно са две - нулевата политика на Китай заради коронавируса и войната в Украйна.
Лично аз не очаквам ситуацията да се промени през следващите 2-3 години. Според мен ще продължи недостигът на автомобили и цените им ще вървят нагоре, тъй като към всички обстоятелства, които изброих до момента се добяват и увеличаващите се цени на транспорта, резервните части и енергийните разходи.
Всичко това оказва влияние върху повишаващите се цени на автомобилите.
Г-н Атанас Фурнаджиев бе отличен на 15-ото юбилейно издание на конкурса "Мениджър на годината" с престижна награда за прилагането на добри управленски практики на тържествена церемония в Софийската опера и балет.
- Ще продължат ли да намаляват квотите за доставки на нови автомобили в държавите от ЕС, включително и към България?
- Да, определено има недостиг на автомобили, така че това се отразява и на квотите, които имаме. Нормално е когато има такъв недостиг и цените растат, да бъдат отпускани квоти за доставки на автомобили на по-богатите държави, тъй като там пазарите са значително по-големи от този у нас и съответно цените, които хората могат да платят там са по-различни от тези в България.
- Ще продължат ли да се повишават цените и на автомобилите втора употреба?
- Да, това е функция на търсенето и предлагането както е при всеки свободен пазар. Когато търсенето надвишава предлагането е нормално цената да се повишава.
Тази тенденция се случва не само в България, а в целия Европейски съюз.
- Какво е Вашето експертно становище за навлизане на хибридните автомобили и електромобилите в нашата страна?
- Това се случва и в България, макар и с по-забавени темпове отколкото в Европа.
Повечето производители заявиха, че след няколко години ще преминат изцяло на електромобили. Но нека не забравяме, че в България няма цялостно изградена мрежа, в която тези автомобили да могат да се зареждат.
Следващото правителство трябва да наблегне към създаването на съответната инфраструктура в страната, за да могат тези автомобили да станат повече.
- Кога според Вас политиците в България ще дадат личен пример и ще започнат да се придвижват до работните си места с електромобили както правят колегите им в Европа?
- Надявам се, че това ще е един от приоритетите на следващия кабинет, тъй като Европа преминава изцяло на зелена енергия и електромобили. И за да се случи това и в България са необходими и сериозни инвестиции в съответната мрежа.
Политиците са функция на обществото - на това, което ние сме днес. Всички трябва да работим по посока на израстване и ценностна система, за да можем да имаме и по-качествени политици.
- Казахте, че се надявате следващото правителство да има за свои приоритет електромобилите, но само за една календарна година в България имаше 4 парламента. Как политическата криза се отразява на бизнес климата?
- Не се отразява добре. Бизнесът категорично изисква стабилност по посока на постоянен парламент и правителство, за да работят компаниите нормално и да има икономически растеж.
В момента не можеш да си правиш никакви планове, защото не знаеш какъв ще е периодът на действие на следващото Народно събрание и кабинет. Това води до несигурност и пречи на бизнеса.
- Каква е прогнозата Ви за икономическата 2023 година?
- Като цяло всички очаквания са за рецесия, но аз мисля, че тя няма да е толкова дълбока както предишните кризи, които преживяхме през 2008-2009 г., когато се срути "Лемън Брадърс" (бивша инвестиционна банка и финансов конгломерат в Ню Йорк).
Очаквам, че през 2023 година ще има забавяне на икономиката в световен мащаб, но не очаквам да е много голямо.
- Мнението Ви за въвеждането на еврото в България през 2024 година?
- В България на практика еврото е въведено още с Валутния борд през 1997 година. Ние тогава приехме курса на лева към германската марка да е 1 към 1 и реално след това левът беше фиксиран към еврото, т.е. официалното въвеждане на еврото през 2024 г. ще бъде само един формален акт, който няма да се отрази по никакъв начин на цените. Напротив - ще доведе до по-голяма стабилност, тъй като банките в България ще бъдат под контрола на Европейската централна банка, което ще даде по-голяма сигурност и на чуждестранните инвеститори.
Интервю на Ивайло КРАЧУНОВ